Pogoda jutro Pogoda Poznań
2214

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Godło Polski zamiast sowieckiej czerwonej gwiazdy na Cytadeli?
KaT | aktualizacja: Poniedziałek, 5 2021 roku, godzina 03: 1

Z taką propozycją wystąpił poznaniak.

Godło Polski zamiast sowieckiej czerwonej gwiazdy na Cytadeli?
Obelisk z gwiazdą | CYRYL

Poznaniak Tomasz Kusiak wystąpił z wnioskiem o zamontowanie Godła Rzeczypospolitej Polskiej na szczycie obelisku Pomnika Bohaterów na poznańskiej Cytadeli. Jak przypomina Kusiak, czerwona gwiazda zniknęła z obelisku w 1990 roku. - Zgodnie z projektem pomnik postawiono na okoliczność upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 roku - tłumaczy. - W 1997 roku, wskutek tchórzostwa narodowego, ówczesne władze miasta Poznania zarządziły zawieszenie tożsamego sowieckiego symbolu komunistycznego ZSRR, lecz w połowie wysokości obelisku tego pomnika i w mniejszym rozmiarze i innym kolorze jako odlanego z brązu - dodaje.

- Zainstalowanie Godła RP na szczycie obelisku, czego uprzednie i ówczesne władze Poznania nie zechciały dotychczas uczynić, zarówno upamiętni żołnierzy RP poległych w walce z żołnierzami Armii Czerwonej, jak i nadto oznaczy wyższość znaczenia działań żołnierzy RP w celu obrony naszego kraju nad działaniami żołnierzy Armii Czerwonej w naszym kraju celem wyzwolenia naszego kraju spod okupacji niemieckiej dla zajęcia go pod swoją okupację na kilkadziesiąt kolejnych lat - wyjaśnia wnioskodawca.

Pismo w tej sprawie trafiło do władz Poznania, które przekazały je dalej - do wojewody wielkopolskiego. - Propozycja dotyczy zmiany wyglądu pomnika, stanowiącego integralną część cmentarza wojennego. Interwencja w bryłę pomnika i dodanie elementów zmieniających jego wygląd, przekracza zakres zadania realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w ramach zawartego z wojewodą porozumienia dotyczącego bieżącego utrzymania terenu cmentarza wojennego - informuje Wojciech Kasprzak z Wydziału Organizacyjnego UM Poznań. - Pozwolenie na budowę pomników (remont), wydaje wojewoda - dodaje.

Sprawa nie została jeszcze rozpoznana.