Pogoda jutro Pogoda Poznań
2921

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

W Afganistanie przebywa kilkuset polskich żołnierzy. Szef MON: zostaną wycofani w  tym roku
sk | aktualizacja: Poniedziałek, 5 2021 roku, godzina 03: 1

Zbliża się kres polskiej obecności wojskowej w Afganistanie.

W Afganistanie przebywa kilkuset polskich żołnierzy. Szef MON: zostaną wycofani w  tym roku
Autorstwa SGT Justin Howe - http://www.defenseimagery.mil/imagery.html#guid=0dba084e1209a3e6f700df3d821de99c1c5dc27b, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18295956

Opuszczenie terytorium tego państwa przez siły USA zapowiedział już prezydent Joe Biden. Podobną deklarację złożył pytano o to na antenie Polsat News Mariusz Błaszczak. - Plany są skoordynowane, w myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowywaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy - powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obce wojska są obecne w Afganistanie od 2001 roku. Charakter misji kilka razy zmieniano, a od kilku lat działania są prowadzone w ramach misji "Resolute Support". Jej podstawowym celem jest prowadzenie działalności doradczo-szkoleniowej. Co ważne, nie jest ona misją bojową, a siły w nią zaangażowane nie uczestniczą w bieżących działaniach operacyjnych podejmowanych przez stronę afgańską.

Jak informuje MON, Polski Kontyngent Wojskowy liczy do 400 żołnierzy i pracowników. W sumie w Afganistanie przebywa ok. 10 tys. żołnierzy z państw NATO, a także Gruzji, Australii i Nowej Zelandii.