blog background
 
rozbrat: Oddolny Poznań
anarchizm, samorządność pracownicza, demokracja bezpośrednia
metka_epoznan
Dostawić swojego taga. Wywiad z grafficiarzem
ok
56
not ok
17
liczba odsłon: 1709

Ludzie mają problem z interpretacją, czym jest w gruncie rzeczy graffiti. Jak to umieścić poza przeciwieństwem sztuka-wandalizm. W odpowiedzi na medialne dywagacje na temat istoty graffiti, publikujemy wywiad z jednym z najlepszych poznańskich writerów. Chcemy odrobinę przybliżyć to, co jest ważne w graffiti.

Jak interpretujesz graffiti z perspektywy praktyka?  Po co to robisz?

Uważam, że graffiti ma dużo wspólnego ze sportem. Nikt nie spyta sztangisty: „Po co dźwigasz tę sztangę, debilu? Po to, by ci się kolana rozjebały?” A gdzieś tam siedzi koleś i podnosi te ciężary. Ćwiczy cztery lata, by być gotowy na tą olimpiadę. Ćwiczy, by mieć te trzy udźwignięcia. Tak samo jest z graffiti. Rysujesz na kartkach, płodzisz, malujesz w słabych miejscach by, jak nadchodzi dzień legalnego jamu [rodzaj festiwalu], być gotowy. Masz osiem godzin, by zrobić obrazek. No i teraz z ciebie wychodzi, czy trenowałeś, czy jesteś w formie, czy wiesz co i jak zrobić, czy masz pomysł na to. Bach, to jest twój czas. Już nie mówię o jakiś pociągach czy o trow up’ie gdzie masz na to 10 minut, by się sprawdzić. Jak w sporcie. Musisz trenować, trenować, trenować by jak przychodzą „zawody“, być gotowy i COŚ pokazać. Jest OK, albo nie. No bo jaka jest idea sportu? By trenować i ćwiczyć. Graffiti mógłbym porównać jeszcze do sztuki parzenia herbaty. Przez całe życie uczysz się parzyć herbatę, by ceremonia była idealna.

Skąd to ci się w ogóle wzięło, żeby malować graffiti?

Początek, to malowanie kredą na ścianie. Byłem gówniarzem z wildeckiej dzielnicy. Wiesz, syf więc chciałem wyrazić siebie. Później były farby i poczucie siły pozostawionej kreski. Pamiętam szablon z palmami w przejściu podziemnym, zajebiście mi się to spodobało, ale to jeszcze było nie to. Był oczywiście czas, że wycinałem szablony. Ot, taka zabawa, tak jak wcześniej napisy: „Lech Poznań King”. Sama „świadomość graffiti“ to czas podstawówki. Na dobrą sprawę zacząłem w 1996 roku.

Wtedy jeszcze nikt za bardzo nie rozumiał, jak to wszystko gryźć. Mieliśmy jakieś ksero ksera gazet z Berlina i Nowego Jorku, bo nikogo nie było stać na oryginały. Ba, nawet nie wiadomo skąd można byłoby je załatwić. Ale pewnych rzeczy się domyślaliśmy. Dla mnie ważne były panele RCB i SR, później EWC i Kobolt. [Niemiec, który w latach 90 zasłynął tourne po byłych krajach bloku wschodniego pod hasłem: "Graffiti go est"]. To był moment kiedy powiedziałem: „Ooooo, o to mi chodzi, to chcę robić”. Byłem już w liceum plastycznym. Zgadałem się najpierw z kumplem z klasy. Nie wyszło, bo z braku siana mało malowaliśmy, poza tym takimi odpadami, przeterminowanymi farbami. W 1997 z Pemem powołaliśmy SBC, on miał więcej siana, więc się udało.

No właśnie, po co grafficiarze organizują się w crew (grupy)?

Przede wszystkim to co łączy grupę to styl. Chodzi o wspólną inspirację i poczucie jakiegoś tam bezpieczeństwa. Razem pracuje się na fejm [szacunek]. Wiesz w idealnej wersji crew to przyjaciele. Myślę, że my w SBC po 15 latach jesteśmy przyjaciółmi. Poza tym generalnie graffiti ciężko robić samemu.

To znaczy, że poza estetyką ważna jest też wspólnotowość? Czy można to nazwać socjalizacją jednostki, zrezygnowaniem z siebie na rzecz wspólnoty?

To nie jest tak, że ja kiedykolwiek zrezygnowałem z siebie. Cały czas maluje to, co chcę. Szlifuje swój styl. Każdy w mojej grupie to robi. Razem jednak ma to inny wymiar. Przede wszystkim jest nas więcej i robimy więcej. To ważne, że ktoś cię wspiera. W momentach kiedy ci ktoś coś zamaluje, wzmacnia twoją odpowiedź. Wiesz, można powiedzieć, że jesteśmy hermetycznym środowiskiem. Ja wychodzę z założenia, że nie powinno się afiszować. Można do tego podchodzić z założeniem, że mamy grupę artystyczną… hahaha …i piszemy te same litery, a możesz podchodzić, że masz gang z którym zaczepiasz ludzi i dodatkowo sobie malujesz.

Czy grafficiarz to dekadent, "żul bez marzeń"? Jak ty się odnajdujesz w rzeczywistości?

Wiesz, ja jestem w gruncie rzeczy zawodowcem, zarabiam na graffiti. Ale nie jest to moim priorytetem. Interesuje mnie mnóstwo rzeczy. Wiele z nich chciałbym robić. Podejmuję i robię. W zeszłym tygodniu układałem płyty chodnikowe. Zakwasy jak skurwysyn, ale to mnie rozwinęło. Spędziłem piękny czas z kumplami, zrobiłem coś pożytecznego, zarobiłem. Uważam, że następstwem robienia graffiti nie jest to, że musisz być grafikiem komputerowym, architektem czy dizajnerem. Ja potrafię namalować co chcesz, ale jeśli mi się coś nie spodoba, to bach… i nie współpracuję, nie będę dla ciebie robił. Myślę, że najgorsze to jak po zrobieniu kilku prac, stajesz się wyjałowiony. Nie stać cię na cieszenie się z graffiti. Miesza ci się to wszystko - co jest robotą, a co przyjemnością. Ja nigdy nie pozwolę sobie na to, żeby graffiti mi obrzydło dlatego, że namalowałem za dużo Kubusiów Puchatków.

Graffiti to narkotyk?

Na pewno może być. Mamy kolegów którzy poświecili graffiti wszytko. W dzień jechali miasto, w nocy wagony. Spali na torach i od rana znowu. Bez przerwy. Zawalali swoje obowiązki np. szkołę. Bez siana więc kradli farby. Czysta, bezwarunkowa miłość.

Są dwie legendarne postaci: SOK i PEAR...

Dwa różne życiorysy. PEAR miał ojcowskie podejście, czuł się odpowiedzialny za to, co się dzieje w mieście. Chodził po mieście i wypłacał lepy, jak ktoś jakieś gówno namalował. Postrach toy’ów [określenie na grafficiarskich pozerów]. Nie tolerował np. jak ktoś używał wałka do malowania. SOK to raczej chodził swoimi drogami, miał swoje wagony i dbał o miejscówki, gdzie je malował, zrobił tego naprawdę dużo. Jeden strzelił samobója rzucając się pod pociąg, drugi wybrał iście monarowską wersje, rzucił wszytko jednego dnia. Odnalazł się w rodzinie, ma tych dzieciaków kilka, znalazł też inną pasje - Pana Boga.

Nie jest to jakaś nauczka?

Dla innych na pewno. Dla mnie nie. Zawsze zachowywałem - nazwijmy to - "higienę ćpania". Nie wierzę też w te metamorfozy. Porównam to do bardziej powszechnej czy zarozumialej narracji. Alkoholik jak idzie na imprezę z założeniem, że nie pije, bo jest na odwyku, czuje się jak kretyn.  Impreza rządzi się pewnymi prawami, alkohol jest jej częścią. Jak idziesz ulica i widzisz co się dzieje, a jesteś w temacie, zawsze chcesz dostawić swojego taga.

Dostawiają?

Tak. Ale bardziej celebrują swoje chęci powrotu. Umawiają się na malowanie, z którego rzadko co wychodzi.

Co z ludźmi ze środowiska którzy porobili kariery, wywodzących się z brudu, doznali teraz życia w komforcie?

Nie mam problemu z akceptacją takich sytuacji. Jeśli ktoś jest fer w stosunku do swoich ludzi to OK. Pieniądze są, by je brać. Jak nie ty, to weźmie je ktoś inny.

A co z konsumpcjonizmem? Leserstwem? Wywodzisz się z biedy, ale nagle kiedy cię stać, kupujesz kabriolet. Czy to nie ucieczka z tożsamości? O co tu chodzi?

Wiesz dla niektórych graffiti wiązało się z imprezami i nocnym łażeniem. W momencie jak pojawia ci się dziecko, to trzeba być fascynatem tego nocnego łażenia. Mi jest ich żal, bo tak jak powiedziałem, nie da się od tego odciąć, obojętnie w co uciekniesz.

Inaczej jest w rapie. Nie wiem o co chodzi, ale ci ludzie zarabiają po 20 tys. miesięcznie i potrafią do ciebie zadzwonić, byś im zrobił graffy do teledysku, robotę, która jest warta 2000 zł i zaproponują ci 2 zł. I to jest taka wiara.

A może jest tak, że tkwimy w pewnej kulturze, która jest nam narzucana i na nieszczęście, nas to zasysa. Zaczynamy odgrywać role, jakie nam lansuje telewizja, układy czy rynek?

Dokładnie tak jest. Jest do podzielenia jakiś tort i każdy drze swoje. To jest chujnia, ale jak siedzisz przy tym stole, a nie oszukujmy się, że jesteś gdzieś z boku, też chcesz mieć kawałek toru dla siebie. Jak tego nie weźmiesz, to weźmie ktoś inny. Później zastanawiasz się, czy jesteś frajerem czy dobrze zrobiłeś.

Pogadajmy o etyce. W Poznaniu mieliśmy kiedyś zasadę, że nie malujemy po zabytkach.

Cały czas ona jest. Zobacz ten kościół jest nie tknięty. Ja gdzieś podświadomie się jej trzymam, mimo że zasady te mają prawie 20 lat. To wszytko się zmienia, przez przyjezdnych. Tylko wiesz, to jest źle rozpatrywane, bo oni też podlegają pewnemu procesowi...

Socjalizacji?

Tak. Wielu ludziom wydaje się, że mogą przyjechać i pisać po cudzych pracach. No, nie ma tak. Mi się jeszcze chce reagować. Popisać po kimś, kto popisał po mnie, albo moim crew.

Te zasady dotyczą kolorowych wrzutów czy też tagów?

Oczywiście, że tagów też. Nie wyobrażam sobie, że ktoś "przejeżdża" mnie w jakiejkolwiek postaci , no chyba, że wcześniej to ze mną ustalił.

Jeszcze co do zabytków. Szedłem ostatnio cytadelą. Tam jest cały mur umocnień. Pewnie byłby czysty, gdyby nie jakiś przyjezdny toy spod Poznania zrobił sobie srebro. Przez cały czas nikt z nas tam nie "wchodził", przez te kilkanaście lat mimo, że to świetna ściana. Ratusza też nigdy nie widziałem opisanego.

Zabytki to centrum, centrum to szacunek, nie korci?

To nie tak. Zauważ taką rzecz, że w latach 90 w centrum nie było tak dużo graffiti, ale były dojechane osiedla. Popisane były bloki. Nieodnowione. W centrum był względny spokój, były tagi, ale bez porównania z tym, co jest dziś. W momencie kiedy zaczęto ocieplać bloki i malować na gaciowe kolory, kiedy spółdzielnie zaczęły dbać o porządek, wszystko się zmieniło. Zrobiłeś taga, bach, dwa dni i go nie ma. I w tym momencie wszytko się przeniosło do centrum. No i centrum wygląda tak, jak powinno wyglądać. Jak Paryż 15 lat temu, jak Berlin 10 lat temu. Czyli, że tagi są wszędzie. Więc nie ma się co dziwić, że czasem lecą i zabytki. Wiesz dla mnie, szczerze mówiąc, podział na to co malujemy, co nie, jest niedorzeczny. Uważam, że co chcą zamalować to zamalują, odnowią. A writerzy działają na zasadzie: „chce coś zrobić, to zrobię, spróbujcie mi coś zrobić”. Ja jednak wychodzę z założenia, że po co coś robić, skoro to nie zostanie, wolę zrobić pracę w miejscu, gdzie będzie to wisiało 5 lat. Sądzę, że wielu tak myśli.

Czy legalne miejsca mają wpływ na graffiti, a jeśli to jak?

Na pewno legalne miejsca mają wpływ na rozwój sceny jako takiej. Raz: masz czas na to, by namalować coś stylowego, bez stresu, rozwijać swoje umiejętności. Dwa: ktoś może to oglądać bezpośrednio, może oswoić się z tym. Skraca się relacja twórca-odbiorca. To forma integracji ludzi. Możesz sobie posiedzieć, zapalić papierosa, pooglądać, porozmawiać. Tak jak w galerii.

Niegdyś most teatralny był legendarnym miejscem spotkań. Czy dziś writerzy mają coś podobnego?

Nie. By legalnie posiedzieć i pomalować jest jedynie Rozbrat. No oczywiście my indywidualnie mamy załatwionych kilka ścian, gdzie załatwiliśmy sobie to z właścicielami. Jednak jeśli ktoś by chciał z zewnątrz pomalować, jest zdany sam na siebie.

Co do ostatnich wydarzeń: nagroda policji i nasza odpowiedź (50 tys. napisów zamiast donoszenia za 50 tys. złotych). Władza definiuje, co jest sztuką, a co nie. Jak Ty to interpretujesz?

Wiesz graffiti to taka rzecz, którą można poniżać w nieskończoność. Można bezkarnie mówić o grafficiarzach, że są wandalami, że robią bohomazy. Używać tych wszystkich epitetów, które pokazują totalny brak zrozumienia. Stary, co mam ci powiedzieć? To tak jakbym poszedł do opery i powiedział, że ta baba wyje. Pisał w gazecie recenzje sztuki operowej, "gruba baba wyła na scenie". Wtedy ja wychodzę na buraka. Kiedy ktoś pisze tak o graffiti to, haha, nic się nie stało. Podstawowe błędy merytoryczne. Ludzie nie potrafią tego zrozumieć, że postawienie tagu, nie jest aktem wandalizmu. To ma swój kontekst w przestrzeni miejskiej, w której ten tag zaczyna funkcjonować, z pewnym tłem, bez którego nie może istnieć. Jest on do czytania, to jest cały klucz do tego czym jest graffiti. A jeśli ktoś mówi o szpeceniu miasta, to dlaczego się nie weźmie za tych, co piszą swoje numery telefonów i wieszają wszędzie swoje reklamy. No i co? To jest OK? „Moja estetyka jest lepsza, bo ja za to zapłaciłem? Moja estetyka nie szpeci”. A ja nie zapłaciłem, więc moja estetyka szpeci?

To trochę dyskusja o własności miasta. Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą mieszkańców z równymi prawami, czy już tylko podmiotami gospodarczymi, gdzie własność wyznacza twój status, prawa.

No dokładnie. Ale nawet jeśli jesteś właścicielem kamienicy i ja ci namaluje tag, nie podoba ci się, to sobie to zamaluj. Ale nie mów o tym, że to jest twoja święta własność, bo jeśli napiszesz sam sobie na tej kamienicy „Papież chuj”, to ktoś przyjdzie i każe ci to zamalować. No i co z tą twoją własnością wtedy?

Można by się odwołać do poważniejszych rzeczy. Dlaczego jakieś gówno stoi w tym miejscu, gdzie do niedawna miałem zieleń…?

Albo kiedyś mieszkałem naprzeciw budynku, który pomalowali w jakieś pstrokaty, czarno-żółte kwadraty. Kto im na to pozwolił? Dla mnie to męczarnia. Ktoś pyta tych ludzi, gdzie montuje się bilbordy świecące im po oczach przez całą noc? Nie mówiąc o estetyce. Dlatego jeśli ktoś mi będzie mówił, że ja szpecę, to będę odpowiadał, że dla mnie nie ma tematu. Nie będę za to płacił.

Kampania przeciw graffiti jest dobra. Każdy chętnie kopnie w dupę, tym bardziej, że nikt graffiti nie będzie bronił. Bo kto? Writerzy z samego faktu, że nie chcą być osobami publicznymi, nie chcą się wychylać, bo robią to co robią.

Czyli cała, kolejna poznańska dyskusja o graffiti nie jest uczciwa, bo główni zainteresowani nie są zaproszeni do stolika?

Graffiti nie szuka jakiegoś dialogu. To nie jest tak, że my chcemy wam coś pokazać, a wy nie chcecie nas zrozumieć. Nie. My wam coś dajemy, czego wy nie koniecznie chcecie wziąć od nas, ale i tak to dostajecie. I nawet jeśli bym chciał podjąć dialog z kimś, to nie mam z kim. Z dziennikarzem który mnie wyzwie? To nie jest poziom. To tak jakbym rozmawiał z Chińczykiem i bym mu powiedział.. „Hehe, ty nie umiesz pisać, bo bazgrolisz, bo nie umiem przeczytać tego, co napisałeś”. No i teraz jak mu powiem, że jest cywilizacyjnie opóźnionym świńskim pomiotem, to o czym on ma ze mną gadać. No o niczym. Ktoś stawia się kategorie wyżej od ciebie, bo ty piszesz po ścianach.

W Berlinie jest zatrudnionych 50 policjantów w legendarnym Wandal Skład. Gigantyczne środki. Helikoptery, noktowizory, cuda techniki. Berlin jaki był taki jest. Nic się nie zmieniło. To chyba świetny przykład na to, że walka z graffiti to bzdura.

Oj, ale Wandal Skład ma osiągnięcia, nie gadajmy. Gdyby poznańska policja miała taką ekipę, to by pozamiatała nas w moment. Zapewne jednak przyszliby inni. Bardziej bezwzględni? My dziś jesteśmy i tak o dwa kroki do przodu. Bo nasze zabezpieczenia są na poziomie naszych kolegów z Zachodu.

No tak, ale czy to nie idzie w złym kierunku? Czy takie działania to nie jest eskalacja konfliktu przez władze?

Tak. Później kupujesz gazetę o graffiti w Berlinie i masz reklamę na cała stronę o usługach adwokata dla writerów. Uważam, że to dobry pomysł. Polecam każdemu branie adwokata, bo graffiti jest taką działalnością, że nigdy nie wiadomo, jaka będzie kara.

Ale czy to nie jest błędna logika, która można nazwać wolnym rynkiem. Czy graffiti nie zostaje pozbawione charakteru spontanicznej wypowiedzi, a staje się elementem biznesu? Wiesz, teraz jest tak, że dajesz miastu to co czujesz, nie za dużo cię to kosztuje, czysta relacja, uczestniczenie w ekosystemie. A za chwilę będzie tak, że wszystko się "sprofesjonalizuje" i przez to będzie kosztowało ileś razy więcej, a ta machina będzie utrzymywać jakiś drani z wielkimi bejzolami. 50 tys. za donoszenie, 5 tys. na adwokata...

Wiesz, jak osiąga się pewien wiek to zaczynasz to widzieć w tych kategoriach. Dziś mnie to nie dziwi, że adwokat ma na tym zarabiać. Ja jednak, cały czas patrzę na Zachód. Te rzeczy które tam obowiązują, staram się mieć na uwadze tu, teraz. Policja wymienia się strategiami ganiania za nami, a my strategiami przetrwania. Te 50 tysięcy to jest bzdura, którą przerabiano na Zachodzie. Mit. Ściema dla szarego człowieka. Manipulacja. Komunikat poszedł w przestrzeń, że jeśli obywatel złapie grafficiarza to dostanie 50 tys. To jest gówno prawda. Nie dostanie, bo to te pieniądze to ogólna pula. Kapuś z Wildy, który doniósł na kogoś, dostał list gratulacyjny od komendanta, a nie siano. A że ludzie zarabiają. Tak jak wcześniej mówiłem, jest do pokrojenia tort i cześć.

Ja się nie mogę zgodzić z tym. Bo miasto jest wspólnotą mieszkańców, a nie podmiotem gospodarczym, gdzie wszytko podlega pod mianownik opłacalności. To co dziś proponuje władza podlega tej logice. Za chwilę to wszystko pierdolnie, a winni będą grafficiarze… i ci co nie kasują biletów w tramwajach.

Widziałem taki ładny dokument, o sześćdziesięciu paroletniej kobiecie z Berlina, która codziennie wychodzi na miasto i zamalowuje rasistowskie napisy. Ma swój wałek, spray i markery. Fotografuje to jak wyglądało przed i jak wygląda po interwencji. Polska jest krajem, w której za bardzo nie ma inicjatywy, by sadzić drzewka, kwiaty w swoim fyrtlu. By angażować się, swój czas, swoje pieniądze we wspólne dobro. W coś, co nie ma na papierze, że jest jego. Mało komu chce się zrobić coś dla innych. Wiesz, jak jest jakaś budka z prądem, regularnie by była odmalowywana, to ja bym po którymś razie się jej nie tykał, mimo ze miałaby świetną lokalizacje. To działa. U nas jednak siedzą tacy i walą w klawiaturę, co by nie zrobili, gdyby złapali grafficiarza. Nogi, ręce wyrwali. Gdzie sam nie jest wstanie podjąć minimum inicjatywy. Ot, temat zastępczy. Nie wierzę, że komuś się gorzej mieszka w domu, który ja pomalowałem. Nie wybiłem przecież szyb i jest teraz komuś zimno. Nie pociąłem mu rur, że nie ma wody albo gazu. Tylko ma zmieniony kolor elewacji. Ja coś zniszczyłem? 3/4 elewacji jest do fizycznego odnowienia w tym mieście.

To ciekawe w kontekście tego co się dzieje z tzw. „problemem czyścicieli kamienic“. Bogaci bossowie z zamkniętych osiedli typu Gawroński i Liberkowski, przyjaciele artystów,  wynajmują zbira Śrubę...

No właśnie, tu jest też ważne, kto nadaje ton tym dyskusjom o graffiti. Czy to mówi człowiek, który mieszka w centrum, gdzie jego brama jest permanentnie uwalana dziesiątkami tagów - to OK, jestem wstanie to zrozumieć. Ale nie wiem, jak mam podchodzić do ludzi, którzy mieszkają w Przeźmierowie albo innym nowobogackim landzie. Pracę też mają pod Poznaniem. No i gęby pełne frazesów o estetyce Poznania. Jedzie taki jeden z drugim raz w tygodniu do Starego Browaru i mu graffiti nie styka. Myślę sobie: „O co ci człowieku chodzi? Patrz sobie, jak ci tuja rośnie w Przeźmierowie i odczep się od mojego miasta. Ja tu żyje i uważam, że miasto powinno żyć, a nie być jakimś martwym skansenem”.

Podobny problem mają chłopaki na stadionie, że ze stadionu chcą im zrobić martwy skansen. Chcieliby ludzi w ładnych koszulach, którzy zostawiają 300 zł za wejście. A powiedzmy sobie szczerze, że to nie jest naczelna idea funkcjonowania w mieście, by chodzić po butikach i zostawiać tam siano. Ja się przemieszczam po mieście na piechotę, po centrum i czytam te tagi, jak gazetę i to mi się bardzo podoba. Widzę, że to miasto żyje, że coś się tu dzieje, że ten człowiek coś mi bezpretensjonalnie przekazuje, a nie przykleił kolorowe literki, które mnie mamią: „Kup”. To trzeba docenić. A jeśli ktoś, kto uważa się za klasę średnią, ktoś kto nie jest stąd, bo tu nie żyje, tu nie mieszka, 3/4 ludzi nie chce znać, bo uznaje ich za plebs i patologie, która hamuje rozwój jego gminy…. No to sorry, nie uważam, że miasto jest dla wszystkich, ale dla tych którzy chcą żyć w mieście i je w jakiś sposób tworzyć. To od nas zależy w jakim mieście żyjemy, czy będziemy życzliwi dla ludzi, czy będziemy rzucali kurwami. Jeśli chce się zmieniać świat, to trzeba zacząć to od siebie. Więc na początku tej dyskusji postulowałbym, by ludzie tu nie mieszkający, wyłączyli się z niej. To nie jest ich temat. Ja się nie wtrącam w tematy wsi i nie ustawiam tym ludziom życia. Nie wprowadzę im prohibicji i zakazu chodzenia w gumiakach.

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~Autor: Bardzo ciekawy wywiad, możecie napisać z którym grafficiarzem był to wywiad?
dodano: Wtorek, 2013.03.12 14:46, IP:95.108.87.XXX
ok
2
not ok
10
odpowiedz|usuń
~LA: Chłopie fajnie gadasz i malujesz,ale nie zadawał się z anarchistami.Zaraża cię jeszcze HIV,nie warto.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 16:00, IP:94.254.194.XXX
ok
10
not ok
12
odpowiedz|usuń
~fajnie!: super wywiad! fajnie, że na Rozbracie można robić wrzuty bez problemu
dodano: Wtorek, 2013.03.12 16:19, IP:85.221.152.XXX
ok
9
not ok
8
odpowiedz|usuń
~Autor: Trzeba pamiętać, że grafitti to sztuka. Niektóre rzeczywiście są super namalowane, trzeba wręcz przyznać, że niektórzy "malarze" mają nieziemski talent. Ale trzeba też wspomnieć o waszych bazgrach na świeżo pomalowanych ścianach prywatnych kamienic i inwestycji. Niestety to ze sztuką nie ma nic wspólnego i będę za tym, żeby was za to ścigać i karać.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 16:21, IP:79.184.80.XXX
ok
13
not ok
2
odpowiedz|usuń
~EGZEKUTOR LEWACTWA: PROKURATURA ZOSTAŁA JUŻ POINFORMOWANA O TYM WPISIE. TERAZ FUNKCJONARIUSZE POLICJI ZROBIĄ NALOT NA ROZBRAT I ZNAJDĄ AUTORA TEGO GNIOTA. DZIĘKI AUTOROWI ZNAJDĄ TEGO DEBILA - WANDALA, CO NISZCZY CUDZĄ WŁASNOŚĆ. PO NITCE DO KŁĘBKA. NIEDŁUGO POCZUJECIE SMAK ŻYCIA ZA KRATAMI!
dodano: Wtorek, 2013.03.12 16:29, IP:83.11.144.XXX
ok
10
not ok
22
odpowiedz|usuń
~Autor: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: PROKURATURA ZOSTAŁA JUŻ POINFORMOWANA O TYM WPISIE. TERAZ FUNKCJONARIUSZE POLICJI ZROBIĄ NALOT NA ROZBRAT I ZNAJDĄ AUTORA TEGO GNIOTA. DZIĘKI AUTOROWI...
w dupie byłeś, g***o widziałeś i ****a zrobisz, cebulaku z internetu.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 16:35, IP:95.108.87.XXX
ok
14
not ok
8
odpowiedz|usuń
~EGZEKUTRO LEWACTWA: ~Autor: w dupie byłeś, g***o widziałeś i ****a zrobisz, cebulaku z internetu....
NIE JESTEŚ ZA MĄDRY ROZBRACKI LUMPIE I DEGENERACIE SPOŁECZNY?
dodano: Wtorek, 2013.03.12 17:00, IP:83.11.144.XXX
ok
8
not ok
17
odpowiedz|usuń
~M.P.: Bardzo mi się podobało zdanie "jak w Berlinie 10 lat temu i w Paryżu 15 lat temu". W tych w/w miastach poradzono już sobie z ćwokami bazgrającymi po murach i elewacjach budynków. Mam nadzieję że i w Poznaniu w najbliższej przyszłości sobie z tym poradzą.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 17:00, IP:79.184.80.XXX
ok
11
not ok
12
odpowiedz|usuń
~Liswarcianka: Kretynizm dawniej go nie byl. To zodbycz naszych zidiocialych czasow Ktos z takimi pogladami jak ten wywiad nadaje sie do wariatkowa a nie do zycia w spolecznosciach. Dlaczego ja mam byc zmuszany do ogladania wyczynow jakis kretynow ktorzy maza po murach i jeszcze twierdza ze to jest sztuka chyba sztuka miesa w sosie wlasnym Co za idiotycznych czasow doczekalem
dodano: Wtorek, 2013.03.12 18:12, IP:83.238.243.XXX
ok
6
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarClamsCasino: Nawet ciekawy wywiad . Szkoda że pan graficiarz nie rozumie pojecia własności które jest fundamentem demokracji , niech sobie maluje ale legalnie. Ja wolę swój blok w gaciowych kolorach niż tagach .
dodano: Wtorek, 2013.03.12 18:26
ok
4
not ok
8
odpowiedz|usuń
avatarClamsCasino: ~Liswarcianka: Kretynizm dawniej go nie byl. To zodbycz naszych zidiocialych czasow Ktos z takimi pogladami jak ten wywiad nadaje sie do wariatkowa a nie do z...
Jeżeli maluje legalnie to tobie nic do tego .
dodano: Wtorek, 2013.03.12 18:30
ok
2
not ok
7
odpowiedz|usuń
~EGZEKUTOR LEWACTWA: ClamsCasino: Jeżeli maluje legalnie to tobie nic do tego . ...
TRZYM RYJ LEWACKI ŚCIERWIE!
dodano: Wtorek, 2013.03.12 19:19, IP:83.11.144.XXX
ok
9
not ok
8
odpowiedz|usuń
avatarClamsCasino: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: TRZYM RYJ LEWACKI ŚCIERWIE!...
Z lewactwem nie mam nic wspólnego , ryja to może ty trzym bo za wiele nie wnosisz do dyskusji.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 19:32
ok
2
not ok
6
odpowiedz|usuń
~EGZEKUTOR LEWACTWA: ClamsCasino: Z lewactwem nie mam nic wspólnego , ryja to może ty trzym bo za wiele nie wnosisz do dyskusji....
JESTEŚ◙ LEWACKIM ŚCIERWEM, WSZYSTKIE TWOJE WYPOCINY NA TYM FORUM O TYM ŚWIADCZĄ! WON POMIOCIE! TO NIE FORUM DLA CIEBIE!
dodano: Wtorek, 2013.03.12 20:10, IP:83.11.144.XXX
ok
5
not ok
8
odpowiedz|usuń
~Autor: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: JESTEŚ◙ LEWACKIM ŚCIERWEM, WSZYSTKIE TWOJE WYPOCINY NA TYM FORUM O TYM ŚWIADCZĄ! WON POMIOCIE! TO NIE FORUM DLA CIEBIE!...
kretynizm dostałeś w genach po tacie, czy po prostu jesteś z ONRu?
dodano: Wtorek, 2013.03.12 21:09, IP:95.108.87.XXX
ok
10
not ok
4
odpowiedz|usuń
~Autor: Ładnych grafitti to moze jest 1 procent. 99 procent to te poznanskie ulice pobazgrane jak np. Ratajczaka. Gdyby wprowadzono drastyczne kary za niszczenie tkanki miejskiej, gdyby za złapanie graficiarza policjant otrzymywał 1000 zł gratyfikacji temat by zniknął. Zawsze sie zastanawiam co powoduje, że ci ludzie sie aktywizują w takim idiotyźmie. Dlaczego szpecą ściany naszych domow ? Skad mają pieniądze na farbe ? Pewnie z kradzieży. Czy jeżeli młodzieniec ma tak wiele energii, że nie wie co z tym zrobić to podpowiemy: niech uczy się języków programowania, internetu, języków obhcych albo zrobi kurs spawacza. Będzie z tego jakis efekt. A tak, żadnej korzyści, widz jego "dzieła" nie powie, to jest piękne, brawo. A jedynie jak to jest możliwe, że facet nie siedzi w wiezieniu i jeszcze codziennie po 100 batów. Dziwne jest to, że juz dawno miasto określiło straty dor "dzialalności" graficiarza PIVE na 200 tys zł. a facet jest na wolności i dalej szkodzi Poznaniowi.
dodano: Wtorek, 2013.03.12 21:49, IP:213.5.214.XXX
ok
4
not ok
3
odpowiedz|usuń
~Autor: ClamsCasino: Z lewactwem nie mam nic wspólnego , ryja to może ty trzym bo za wiele nie wnosisz do dyskusji....
Widzisz Casino, dla chłopców z ONR-u tak to już jest. Dzisiaj liberałowie idą z nimi w jednym marszu, a jutro będą przez nich atakowani. Może soft prawica wyciągnie jakieś wnioski? Czy na rękę jej siepacze terroryzujący wyimaginowanych "komuchów"?
dodano: Środa, 2013.03.13 12:05, IP:85.221.152.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: JESTEŚ◙ LEWACKIM ŚCIERWEM, WSZYSTKIE TWOJE WYPOCINY NA TYM FORUM O TYM ŚWIADCZĄ! WON POMIOCIE! TO NIE FORUM DLA CIEBIE!...
Mama wie, że siedzisz w internecie? Kocham prawicową internetową napinkę. Uświadamia mi zawsze, że na świecie żyje naprawdę wielu troglodytów.
dodano: Środa, 2013.03.13 12:06, IP:85.221.152.XXX
ok
4
not ok
2
odpowiedz|usuń
~zięt: Dzięki za wywiad, spoko. Drę łacha z komentujących, którzy doskonale wpisali się w schemat opisany w wywiadzie (którego chyba nawet nie przeczytali, a już na pewno nie zrozumieli). Polecam ludziom myślącym.
dodano: Środa, 2013.03.13 15:18, IP:46.175.42.XXX
ok
4
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Giernaś: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: PROKURATURA ZOSTAŁA JUŻ POINFORMOWANA O TYM WPISIE. TERAZ FUNKCJONARIUSZE POLICJI ZROBIĄ NALOT NA ROZBRAT I ZNAJDĄ AUTORA TEGO GNIOTA. DZIĘKI AUTOROWI...
dodano: Niedziela, 2013.07.21 18:07, IP:164.127.44.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~: Giernaś: ...PROKURATURA ZOSTAŁA JUŻ POINFORMOWANA i pewnie olała Twój donosik ciepłym moczem...hihi
dodano: Niedziela, 2013.07.21 21:30, IP:164.127.44.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: ~EGZEKUTOR LEWACTWA: PROKURATURA ZOSTAŁA JUŻ POINFORMOWANA O TYM WPISIE. TERAZ FUNKCJONARIUSZE POLICJI ZROBIĄ NALOT NA ROZBRAT I ZNAJDĄ AUTORA TEGO GNIOTA. DZIĘKI AUTOROWI ZNAJDĄ TEGO DEBILA - WANDALA, CO NISZCZY CUDZĄ WŁASNOŚĆ. PO NITCE DO KŁĘBKA. NIEDŁU
jednym słowem New World Order i jego tajniacy
dodano: Poniedziałek, 2013.07.22 18:36, IP:83.4.241.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~trollglodyta prawicowy/: ~Autor: Mama wie, że siedzisz w internecie? Kocham prawicową internetową napinkę. Uświadamia mi zawsze, że na świecie żyje naprawdę wielu troglodytów....
W internecie mogę być równie dobrze gorliwym komunistą i często jako taki prezentuję się na blogach prawicowych. Jakie ma to znaczenie? Tu i tak mogę posiadać tysiąc tożsamości i nie posiadać żadnej..
dodano: Wtorek, 2013.07.23 03:18, IP:5.173.45.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
~EllHidinE: Can Propecia Regrow Hairline Buy Priligy Dapoxetine From India Get Viagra Free Samples generic viagra Discount Secure Ordering Stendra Avanafil Next Day Internet Zithromax And Alcohol Interaction
dodano: Poniedziałek, 2019.04.08 05:46, IP:5.188.45.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
ROZBRAT
rozbrat.epoznan.pl
RSSsend_message
"Wolność bez socjalizmu to przywilej i niesprawiedliwość. Socjalizm bez wolności to niewola i brutalność."
M. Bakunin

"Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału."
Piotr Kropotkin--------------------------------------------------
Publikujemy tutaj jedynie cześć informacji i tekstów związnych z poznańskim ruchem wolnościowym, po więcej zapraszamy na www.rozbrat.org
--------------------------------------------------
POLECANE STRONY
rozbrat.org
przeglad-anarchistyczny.org
bractwotrojka.pl
ozzip.pl
federacja-anarchistyczna.pl
http://www.wsl-poznan.pl/
www.facebook.com/rozbrat?ref=hl
ARCHIWUM WPISÓW
Nielegalny lobbing deweloperów i poznańskie kliny zieleni (22 lut 2021)
Bierzemy sprawy w swoje ręce – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl (26 mar 2020)
Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia (15 maj 2019)
Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie pracownic i pracowników portierni w budynkach należących do miasta Poznania (23 lis 2018)
Policja inwigiluje i zastrasza aktywistów (1 lis 2018)
Program II Socjalnego Kongresu Kobiet (9 paź 2018)
Od 24 lat Rozbrat działa w Poznaniu (13 wrz 2018)
Stop betonowym parkom. Relacja ze spotkania z mieszkańcami Poznania (5 sie 2018)
Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku (12 lut 2018)
Puder odpada coraz bardziej (24 sty 2018)
Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami (18 lis 2017)
„Nacjonalizm nie przejdzie #2. Wygwizdujemy Winnickiego” - relacja (16 lis 2017)
Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu (10 lis 2017)
Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news (9 lis 2017)
Nie dla ulicy imienia Ronalda Reagana! Tak dla ulicy imienia Jolanty Brzeskiej ! (2 lis 2017)
Dość nękania lokatorów! Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań w sprawie tzw. regresów (18 wrz 2017)
Nowe europejskie granice w dobie kryzysu (31 sie 2017)
Przed nacjonalizmem bronimy się sami (9 sie 2017)
Sąd Najwyższy nie jest gwarancją demokracji (24 lip 2017)
Kolejna czyszczona kamienica – woda zalała mieszkania na Małeckiego 25 (16 lip 2017)
Nacjonaliści u Pallotynów - relacja z akcji (4 lip 2017)
Stop wycince! Cała Puszcza pod ochroną! - relacja uczestniczki FA- Poznań i Poznaniacy Przeciwko Myśliwym z obozu i akcji bezpośredniej w Puszczy Białowieskiej (14 cze 2017)
Upamiętniono kolejarzy zastrzelonych przez endeckie władze (27 kwi 2017)
Przemówienie Jarosława Urbańskiego z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (18 kwi 2017)
Przemówienie Anny Karoliny Kłys z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (12 kwi 2017)
Nacjonalizm nie przejdzie - relacja z demonstracji (9 kwi 2017)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszania Lokatorów w sprawie materiałów prasowych na temat społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu. (21 mar 2017)
Chodź z nami na Manifę!! 5 MARCA, 14:00 pod Operą!!! (3 mar 2017)
6. rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej – otwarcie skweru w Warszawie (1 mar 2017)
Ekonomia i migracja - Syryjscy uchodźcy w Turcji a globalny kapitał (24 lut 2017)
Nie warto być łamistrajkiem, dla Starbucksa - relacja z protestu (6 lut 2017)
Oświadczenie - STOP Odkrywkom! (29 sty 2017)
Przeciw terrorowi Assada i Putina! Stop rzezi w Aleppo! (17 gru 2016)
Ósma edycja ligi Freedom Fighters (15 gru 2016)
Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów (12 gru 2016)
Wszyscy jesteśmy chuligankami! – oświadczenie (26 paź 2016)
Blokada eksmisji – zamierzano wyrzucić sparaliżowanego mężczyznę „na bruk” (29 wrz 2016)
22 urodziny ROZBRATu (16 wrz 2016)
Pikieta lokatorska - Poznań miastem brutalnych eksmisji (28 lip 2016)
Oświadczenie - Poznań miastem brutalnych eksmisji (25 lip 2016)
Czerwiec 1956 r. Tren dla Romka Strzałkowskiego (28 cze 2016)
Stop policyjnej przemocy. Pikieta pod sądem (20 cze 2016)
Czeski anarchista prowadzi strajk głodowy w więzieniu (3 cze 2016)
Oświadczenie w sprawie brutalności policji i zatrzymania działaczy ruchu anarchistycznego (27 maj 2016)
Solidarność – było, minęło! Co dalej? Sprawozdanie ze spotkania (25 maj 2016)
Udana blokada eksmisji na bruk! (12 maj 2016)
Pikieta solidarnościowa z Łukaszem Bukowskim (8 maj 2016)
DEMONSTRACJA:SOLIDARNI Z ŁUKASZEM! DOŚĆ REPRESJI! EKSMISJE STOP! (6 maj 2016)
1st Sparring for Solidarity (5 maj 2016)
3 miesiące więzienia za blokadę eksmisji (28 kwi 2016)
Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim (27 kwi 2016)
Freedom Fighters - seminarium z Marcinem "Różalem" Różalskim (19 kwi 2016)
Oświadczenie Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań, w sprawie rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (8 kwi 2016)
Wolny Poznań i masowe eksmisje w roku 2016 (7 kwi 2016)
STOP WYCINCE! WALCZ O PUSZCZĘ! (31 mar 2016)
Zmarł Jędrzej "Stjup" Paluszczak (23 mar 2016)
Stop wycince! Walcz o Puszczę! (11 mar 2016)
Poznań:Tymczasowy nie oznacza pokorny! - relacja z 1 marca (4 mar 2016)
187 zniczy na 1 marca (2 mar 2016)
Poznaniacy Przeciwko Myśliwym - happening na Targach Myślistwa i Strzelectwa (15 lut 2016)
Rugowanie mieszkańców działek (28 sty 2016)
Oświadczenie - Stop inwigilacji! (20 sty 2016)
Nielegalna eksmisja powstrzymana! (19 sty 2016)
Sukces akcji antymyśliwskiej! (12 sty 2016)
STOP RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY! NACJONALIZM PRECZ Z POZNANIA! (29 gru 2015)
Sprostowanie w sprawie rzekomego pobicia przez poznańskich Romów (25 gru 2015)
Przeciwko polowaniom (23 gru 2015)
Projekt muzeum-pomnika Grażyny Kulczyk i strategia uspołeczniania strat (19 gru 2015)
Rekordowe zyski i rekordy wyrzuconych z pracy (16 gru 2015)
Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce – relacja ze spotkania (16 gru 2015)
Szósta edycja Freedom Fighters za nami (15 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (14 gru 2015)
FREEDOM FIGHTERS #6 (12 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (11 gru 2015)
WSL domaga się wycofania roszczeń miasta przeciwko lokatorom (10 gru 2015)
Stop polowaniom!!! (8 gru 2015)
Popieramy strajk w Amazonie. Dość śmieciowych umów! (7 gru 2015)
Oświadczenie - Biuro Interwencji Lokatorskiej (3 gru 2015)
Solidarność naszą bronią! Zwalczaj lokalny ISIS! (29 lis 2015)
Solidarnie przeciwko rasizmowi i terroryzmowi! Nie dla podsycania fali nienawiści! (28 lis 2015)
Dlaczego wzrasta poparcie rządzącym (PiS)? (23 lis 2015)
Po zamachu w Paryżu polska prawica szuka winnych (16 lis 2015)
Oświadczenie na temat akcji antynacjonalistycznej (13 lis 2015)
Warszawa:Solidarność Zamiast Nacjonalizmu (10 lis 2015)
Rasizm STOP! (5 lis 2015)
Siła oporu lokatorskiego rośnie (29 wrz 2015)
"Gościnność" (24 wrz 2015)
Wiec „Uchodźcy mile widziani” - relacja (13 wrz 2015)
Dość łamania praw lokatorów – NIE dla czyszczenia kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 (11 sie 2015)
Solidarni z migrantami! Uchodźcy mile widziani! (8 lip 2015)
Poznański przewrót w polityce mieszkaniowej? (4 lip 2015)
59 rocznica Poznańskiego Czerwca. Obchody przed bramą HCP (29 cze 2015)
Porozmawiajmy o antysemityzmie – relacja ze spotkania (28 cze 2015)
Pikieta lokatorów i rozmowy z właścicielem kamienicy (22 cze 2015)
Pikieta lokatorska pod Aquanet (11 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie odcinania wody w czyszczonych kamienicach (10 cze 2015)
Nacjonaliści chcą zniszczyć opozycję. Prezydent nie widzi problemu (9 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie ataków nacjonalistów na skłot Od:zysk i Anarchistyczną Klubokawiarnię Zemsta (8 cze 2015)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie planów nielegalnego wysiedlenia romskiego koczowiska (1 cze 2015)
Kosztem biednych, starych i schorowanych – pikieta przeciwko antylokatorskiej polityce miasta (29 maj 2015)
Ogólnopolskie akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Katowicach (21 kwi 2015)
Prezydenci i lokatorzy (26 lut 2015)
Prawo do miasta, czy prawo do wysiedleń? Czego broni wiceprezydent Wudarski? (22 lut 2015)
Czy politykę kulturalną w Poznaniu czeka zmiana? (25 sty 2015)
Pytania do Prezydenta Poznania i rady miasta (19 gru 2014)
Romowie uciążliwi? Poznański MOPR o uchodźcach ekonomicznych (18 gru 2014)
Powstrzymać eksmisje, uspołecznić politykę mieszkaniową (12 gru 2014)
Poznań – śmierdzące miasto (10 gru 2014)
Koniec karnawału w poście - Jaśkowiak kontynuatorem grobelizmu? (7 gru 2014)
„Prawo do miasta” i neoliberalna polityka wysiedleń (6 gru 2014)
Grobelny przegrał! Żadna władza nie jest wieczna! (1 gru 2014)
Kolejna brutalna eksmisja w Poznaniu (30 paź 2014)
Przedwyborcza kompromitacja Grobelnego (21 paź 2014)
Odwołane! Odwołane! (6 paź 2014)
XX lat nieposłuszeństwa! XX Urodziny Rozbratu! (18 wrz 2014)
Wybory samorządowe - karnawał co cztery lata? (3 wrz 2014)
Represje wobec poznańskiego środowiska anarchistycznego (18 lip 2014)
Czy nowe Studium Zagospodarowania będzie chyłkiem głosowane na Radzie Miasta? Oświadczenie (11 lip 2014)
Nie ma poszanowania praw obywatelskich, bez poszanowania praw socjalnych. W odpowiedzi na „Manifest Otwartej Akademii” (5 lip 2014)
Kliny zieleni zagrożone przez nowe studium zagospodarowania przestrzennego (4 lip 2014)
Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 r. (26 cze 2014)
„Golgota Picnic”, czyli poznański sojusz fundamentalistów i władz (25 cze 2014)
Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej (17 maj 2014)
Pora zewrzeć szyki - relacja z dyskusji dot. zabudowy poznańskich klinów zieleni (12 maj 2014)
Zablokowana eksmisja na Matejki (24 kwi 2014)
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych (22 kwi 2014)
UAM - kafelki ważniejsze niż życie (26 mar 2014)
Dramatyczna sytuacja rumuńskich Romów w Poznaniu (24 mar 2014)
Ile jest w Poznaniu pustostanów? (19 mar 2014)
Sprzątaczki dostały wynagrodzenia! (13 mar 2014)
Protest na uniwersytecie - Sprzątnąć wyzysk z UAM! (10 mar 2014)
Czyściciel z Kórnika (8 mar 2014)
Konferencja na Od:zysku. Pustostany w ręce potrzebujących (6 mar 2014)
Personel sprzątający UAM walczy o zaległe wynagrodzenia (27 lut 2014)
Pomyślny finał walki lokatorów z ul. Hetmańskiej (19 lut 2014)
O powodach protestu przeciwko G-20 – głos skazanego za zamieszki (17 lut 2014)
„Nieznani sprawcy”… wcale nie tacy nieznani (3 lut 2014)
Anarchiści z Ukrainy: Prawicowi radykałowie są "koniem trojańskim" Janukowycza (24 sty 2014)
Film - Lokatorzy na sprzedaż (23 sty 2014)
Fanpage Rozbratu (20 sty 2014)
Uwagi do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju (19 sty 2014)
OŚWIADCZENIE W sprawie projektu zmian Studium przestrzennego dla Poznania (9 sty 2014)
Służby celne zmuszają kobiety do rodzenia. Czy mają do tego prawo? (9 sty 2014)
Nowy projekt studium skrojony na potrzeby biznesu (5 sty 2014)
Nacjonalizm w służbie komunizmu (12 gru 2013)
Jego Magnificencja Paralizator (7 gru 2013)
Nowy nacjonalizm. Dlaczego trup wyszedł z szafy? (5 gru 2013)
Winni są czyściciele kamienicy i miasto - oświadczenie (25 lis 2013)
Konferencja:Ludzie bez mieszkań, mieszkania bez ludzi. Pustostany a polityka miejska (20 lis 2013)
Oświadczenie ws. ataków z 11.11.2013 (12 lis 2013)
Dlaczego bronię Piotra Ikonowicza (7 lis 2013)
Odzysk (na razie) zostaje! – ale właściwie co z niego mamy? (5 lis 2013)
Ofiary mają się prawo bronić przed prawicowymi napadami (4 lis 2013)
Policja zatrzymała aktywistów z Od:Zysku (25 paź 2013)
Elity sprzedane! (18 paź 2013)
0,3% czyli "budżet obywatelski" (7 paź 2013)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań (4 paź 2013)
Oświadczenie w sprawie licytacji skłotu Od:zysk (3 paź 2013)
19 LECIE ROZBRATU (19 wrz 2013)
Pies ogrodnika czyli historia pewnej drukarni (5 wrz 2013)
Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta (2 wrz 2013)
Czyściciele kamienic i ich mocodawcy nadal bezkarni - relacja z pikiety (29 sie 2013)
Nowy numer Biuletynu Inicjatywa Pracownicza (9 sie 2013)
Urynowe wojenki (27 lip 2013)
Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka! (17 lip 2013)
WOŁYŃ 1943 - KU PAMIĘCI (11 lip 2013)
Rap koncert pod Ceglorzem (3 lip 2013)
Rocznica Poznańskiego Czerwca - wiec pod bramą HCP (28 cze 2013)
Poznański Czerwiec 56’ – to nie tylko kolejna rocznica (24 cze 2013)
Clement Meric – zamordowany przez faszystów we Francji (18 cze 2013)
Wstrzymanie budowy fermy norek w Brześciu (15 cze 2013)
Protest: NEO BANK - NEO GANG! (11 cze 2013)
Popieramy turecką rebelię! Akcja solidarnościowa w Poznaniu (4 cze 2013)
"Nagroda" dla policji za pomoc w procederze czyszczenia kamienic (3 cze 2013)
Eksmisje - represje - policyjne porażki (15 maj 2013)
Hiszpańskie platformy przeciwko eksmisjom – wywiad (13 maj 2013)
"Walczymy o swoje od 1890” - 1 maja we Wrocławiu (3 maj 2013)
Za kratami więzień Łukaszenki (29 kwi 2013)
Protest przeciwko nowej fermie norek (8 kwi 2013)
Mieszkania dla ofiar czyścicieli kamienic. Protest (4 kwi 2013)
Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. (27 mar 2013)
Popieramy strajk generalny na Śląsku (26 mar 2013)
Z perspektywy sztuki krytycznej. Wywiad z Grzegorzem Klamanem (24 mar 2013)
BURŻUAZJA WRACA DO CENTRUM - film prod. SzumTV (22 mar 2013)
Za dużo, żeby umrzeć, za mało, aby godnie żyć (21 mar 2013)
Rada Miasta Poznania: „Spieprzaj Wójciak”. Oświadczenie (20 mar 2013)
W Kościele argentyńskim walka trwa (20 mar 2013)
Papież, który współpracował z reżimem (16 mar 2013)
Solidarni z lokatorami. Rusza zbiórka publiczna WSL (15 mar 2013)
Dostawić swojego taga. Wywiad z grafficiarzem (12 mar 2013)
Zero tolerancji dla policji (2 mar 2013)
Prokuratura i policja – karzące ramię właścicieli (26 lut 2013)
Politycy, profesorzy i homo-studentki (25 lut 2013)
Ochroniarze zamiast kluczy. Kolejne nielegalne wysiedlenie (21 lut 2013)
Partyjna fikcja czy horror? Polemika (19 lut 2013)
Pikieta pod NeoBANK - nie finansujcie czyścicieli kamienic (15 lut 2013)
O tym, jak Bazyliszek przestraszył się swojego własnego oblicza (12 lut 2013)
WSL w sprawie czyszczonej kamienicy przy ul. Piaskowej (9 lut 2013)
Kryzys finansów miasta uderza w dzieci (6 lut 2013)
Wina, kara i policyjne mandaty (1 lut 2013)
Robotnicy budowlani z Piaskowej nie podjęli dziś prac remontowych (31 sty 2013)
Śruba próbował eksmitować w środku zimy (24 sty 2013)
Polityka i mury (23 sty 2013)
Działalność Federacji Anarchistycznej w 2012 roku (21 sty 2013)
Już w środę Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne! Stop podwyżkom! (13 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 2 (11 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 1 (9 sty 2013)
Ruch lokatorski w Poznaniu. Podsumowanie 2012 (5 sty 2013)
Działania Inicjatywy Pracowniczej w 2012 r. Podsumowanie (3 sty 2013)
Stolarska: Akcja solidarnościowa (24 gru 2012)
Znowu pod sąd – za wspieranie lokatorów (20 gru 2012)
Po wodę do wojewody – protest lokatorski (19 gru 2012)
Pucek przestań pieprzyć. Przełomu w budownictwie komunalnym nie ma (15 gru 2012)
13 Grudnia - władza do robotników strzela zawsze celnie (13 gru 2012)
Czy zdrożeją bilety MPK? (10 gru 2012)
Poznań daje pracę? Kolejna idiotyczna kampania reklamowa miasta (6 gru 2012)
Przeciwko fermom futrzarskim - protest (28 lis 2012)
Nie będzie śledztw przeciwko policjantom - cd. samorozgrzeszającego się państwa (26 lis 2012)
Nie zmywajcie tej krwi – film o wydarzeniach w Genui w 2001 r. (22 lis 2012)
Oskarżony przez policję anarchista uniewinniony (21 lis 2012)
Zamach... (20 lis 2012)
Cena futra - śledztwo na polskich fermach futrzarskich (20 lis 2012)
Protest związków zawodowych (14 lis 2012)
Dyrektorska gangrena (12 lis 2012)
Bez wyzysku i nacjonalizmu. Oświadczenie w związku z 11 listopada (8 lis 2012)
Cuchnący barak dla matki z dzieckiem – czyli standardy według ZKZL (6 lis 2012)
Walizka. Historia zbąszyńskich Żydów (28 paź 2012)
W Cegielskim robotnicy domagają się podwyżek (27 paź 2012)
Czas na zmiany, nie na rozmowy (25 paź 2012)
Najbliższe wydarzenia, na które zapraszamy (22 paź 2012)
Demonstracja lokatorska - 20 października (19 paź 2012)
AMS rekwiruje prace poznańskich artystów z mFA (18 paź 2012)
Protesty, procesy, kontrole – konflikt w żłobkach trwa (15 paź 2012)
12 października - Dzień Björna Söderberga (12 paź 2012)
15 tys. pijanych rowerzystów siedzi za kratkami. Niepotrzebnie (9 paź 2012)
Usługi publiczne należą do wszystkich – demonstracja w Warszawie (7 paź 2012)
Gdzie wysiedlimy „trudnych właścicieli”? (6 paź 2012)
Lokatorki mówią - sytuacja społeczno-mieszkaniowa Poznania (5 paź 2012)
Przesiedlenia do kontenerów. Lokatorzy nie są niczego świadomi – ZKZL manipuluje (3 paź 2012)
Przeciwko polowaniom! W obronie dzikiego życia! (1 paź 2012)
Dwie debaty o mieście – partycypacja i mieszkalnictwo (30 wrz 2012)
Akcja protestacyjna w poznańskich żłobkach (27 wrz 2012)
Pierwszy mieszkaniec kontenera socjalnego (25 wrz 2012)
Polityka społeczna presji (23 wrz 2012)
Piknik na Stolarskiej - film (20 wrz 2012)
Policja inwigiluje gości zaproszonych do WTK (18 wrz 2012)
Solidarność z Jeremym ‘Anarchaosem’ Hammondem i innymi haktywistami (15 wrz 2012)
Koalicja dla Mieszkańców Stolarskiej. Podpisz apel! (13 wrz 2012)
Rozbrat ma 18 lat!!! (12 wrz 2012)
Mały polityk... Zaczipować go jak psa! (5 wrz 2012)
Finanse miejskie w zapaści (4 wrz 2012)
Oświadczenie w sprawie zajść podczas „dzikiej” eksmisji na ulicy Podgórze (2 wrz 2012)
Trwa brutalna eksmisja skłotu Warsztat (29 sie 2012)
Zaproszenie do solidarności ze Stolarską (28 sie 2012)
Pikieta pod domem biznesmena Gawrońskiego (25 sie 2012)
Anarchiści uniewinnieni (24 sie 2012)
Kim byli Sacco i Vanzetti? (23 sie 2012)
Niezwykle groźni osobnicy, sądzeni z kodeksu wykroczeń (15 sie 2012)
Stolarska zabarykadowana. Lokatorzy bronią swoich praw (13 sie 2012)
Literaci do piór! Bieda do kontenera! (12 sie 2012)
Wirtualne dochody z EURO (10 sie 2012)
Eugenika wersja light (8 sie 2012)
ZKZL chciał wyeksmitować matkę z dziećmi (6 sie 2012)
Mieszkańcy Baranowa protestują przeciwko fermie norek (6 sie 2012)
Tomczak oddawaj mandat! (1 sie 2012)
Brutalność poznańskiej policji (25 lip 2012)
Zajmujcie pustostany, miasto mięknie (22 lip 2012)
Stolarska bez wody, miasto bez przyszłości (20 lip 2012)
Tomczak oddawaj mieszkanie - pikieta (19 lip 2012)
Sądzony za udział w proteście lokatorskim (17 lip 2012)
Wesprzyj Fundusz Strajkowy dla pracowników Chung Hong (15 lip 2012)
“To be or not to be” – polityka mieszkaniowa Grobelnego (12 lip 2012)
Lokatorzy na Radzie Miasta (10 lip 2012)
Uderz w Grobelnego - odezwie się Pucek (9 lip 2012)
Dramat mieszkańców ulicy Stolarskiej - materiał telewizji Polsat (4 lip 2012)
Czerwiec 56: Robotniczy zryw i święta pamięć (2 lip 2012)
Rasizm – od lat to samo (30 cze 2012)
„Za tymi murami nie ma już Cegielskiego”. Robotnicze obchody Czerwca'56 (28 cze 2012)
Złomowanie Cegielskiego - wywiad w rocznicę Czerwca 1956 (28 cze 2012)
Co się dzieje w poznańskich żłobkach? Protest pracownic trwa (27 cze 2012)
Lokatorzy ze Stolarskiej walczą! (24 cze 2012)
Nie jesteśmy krajem białych niedźwiedzi. Sukces promocyjny Euro (20 cze 2012)
Kolejne szykany wobec lokatorów ze Stolarskiej (19 cze 2012)
Polacy, nic się nie stało? Euroklęska w mediach (17 cze 2012)
Śruba wprowadza terror, władze nie reagują (15 cze 2012)
EURO 2012 nie istnieje (13 cze 2012)
Policja inwigiluje Rozbrat (11 cze 2012)
Demonstracja "Chleba zamiast igrzysk" (11 cze 2012)
Wszystkie media trąbią (9 cze 2012)
9 czerwca zapraszamy na konferencję “Kryzys i Igrzyska – społeczno-polityczne konsekwencje" (6 cze 2012)
Euro 2012 – buraczana propaganda sukcesu (4 cze 2012)
Po pierwsze nie szkodzić. Protest na Wildzie (3 cze 2012)
Nie zabierajcie nam parku na lotnisko! (31 maj 2012)
Protest podczas otwarcia dworca przez Komorowskiego (29 maj 2012)
Kryzys na miarę naszych możliwości... (28 maj 2012)
Prezydent odjechał drogą zapasową – na marginesie sprawy lokatorskiej z perspektywy policjanta (25 maj 2012)
Sądzeni za protest w spr. Piaskowej (23 maj 2012)
Demonstracja 10 czerwca zgłoszona. Ruszamy o godz.14 spod Opery (21 maj 2012)
Pracownice żłobków: 10 czerwca wychodzimy na ulicę! (19 maj 2012)
Stracić zdrowie w kontenerze socjalnym (17 maj 2012)
(Akt.)Kamieniami w dzieci - neofaszyści próbowali zaatakować Festiwal Sztuki (13 maj 2012)
13 maja zapraszamy na Festiwal sztuki DIY (10 maj 2012)
Zamiast piłki nożnej polityka – dyskusja na temat Euro 2012 (9 maj 2012)
Praca do 67 lat? Władza wie lepiej (7 maj 2012)
Koniec studiowania za darmo? (6 maj 2012)
Protest mieszkańców przeciwko fermie norek (4 maj 2012)
500 lat Gułagu - pańszczyzna-ojczyzna (30 kwi 2012)
Puchar Euro w Poznaniu. Pikieta na powitanie (29 kwi 2012)
Rocznica protestu kolejarzy z 1920 roku (26 kwi 2012)
Spadkobiercy i lokatorzy. Jak miasto broni publicznego interesu? (25 kwi 2012)
Za horyzontem. Szkic o utopiach i alternatywach (24 kwi 2012)
Romowie do kontenera? Polityka imigracyjna w Poznaniu (22 kwi 2012)
Redaktor Wesołek będzie się bawić (19 kwi 2012)
Mieszkańcy nie chcą ferm norek (18 kwi 2012)
UAM knebluje studentów - dziekan WNS cenzorem (16 kwi 2012)
Oko za oko..... GW i antysemicka prasa (15 kwi 2012)
Orlik? Dość hipokryzji Grobelnego. Protest (13 kwi 2012)
Sytuacja w poznańskich żłobkach - będzie strajk? (11 kwi 2012)
Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów (10 kwi 2012)
Cyrk Zalewski – Dwadzieścia niezbyt chlubnych lat! (9 kwi 2012)
Ubój rytualny, czyli prawa zwierząt kontra religijny biznes (7 kwi 2012)
Popieramy strajk w Hucie Batory (5 kwi 2012)
Pucek - "dobry" i "zły" glina (4 kwi 2012)
Strajk generalny w Hiszpanii - relacja poznańskich uczestników (3 kwi 2012)
Kolejne pikiety przeciw ZOO Centrum (2 kwi 2012)
W drugą rocznicę śmierci Marcela Szarego (1 kwi 2012)
Anarchiści z manuFAktury w sprawie emerytur (30 mar 2012)
Bezpłatny transport publiczny w stolicy Estonii - kiedy Poznań? (28 mar 2012)
Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów (27 mar 2012)
Historia z „Kuriera Poznańskiego”. „Gazeta Wyborcza” promuje antysemicki dziennik (25 mar 2012)
Wielka demonstracja w obronie warszawskiej Elby (24 mar 2012)
Finał eksmisji na bruk - mieszkanie na Nadolniku (22 mar 2012)
Strajk i głodówka pielęgniarek w Koninie (foto) (21 mar 2012)
Bałkański wieczór na Rozbracie (16 mar 2012)
Relacja z warszawskiej Manify (14 mar 2012)
Pracownice żłobków żądają negocjacji płacowych (12 mar 2012)
Czwarta edycja Kuchni Społecznej (11 mar 2012)
Eksmisyjna konfrontacja (7 mar 2012)
Elity pchają się do władzy? Na marginesie OFK (5 mar 2012)
Stałe zameldowanie w promocji, jedyne 35 000 złotych! (3 mar 2012)
Oblicze Poznania, którego nie da się ukryć (27 lut 2012)
O dojnej krowie, wielkiej kasie i pazernych cwaniakach (24 lut 2012)
Wycieczka "Drugie oblicze Poznania" - wsiądź, pojedź, zobacz (23 lut 2012)
Dość demokracji rynkowo – konkordatowej (21 lut 2012)
F-16: oszustwo i ignorancja (18 lut 2012)
Polscy Anonimowi o bitwie przeciw ACTA – fakty (16 lut 2012)
Spotkanie lokatorów z Poznania i Warszawy (13 lut 2012)
„Okrągłego stołu” społeczno-mieszkaniowego nie będzie (9 lut 2012)
Kolejny po ACTA zamach władz na swobody obywatelskie (7 lut 2012)
Co dalej z protestami przeciwko ACTA? (5 lut 2012)
Euro 2012 – kryzysowe mistrzostwa (3 lut 2012)
Konsultacje (1 lut 2012)
Likwidacja szkół i droga do nikąd. O demograficznych prognozach miasta (31 sty 2012)
Prawica i jej problem z ACTA (29 sty 2012)
Bez przywódców. Wywiad z Alanem Moore twórcą komiksu „V jak Vendetta” (29 sty 2012)
Zamieszki po demonstracji przeciwko ACTA (27 sty 2012)
Podpisano ACTA. Obalamy rząd! (26 sty 2012)
Gorący protest w środku zimy: ACTA Stop! (25 sty 2012)
Nie dla ACTA. Oświadczenie w sprawie demonstracji. (25 sty 2012)
Kim są Anonymous? (24 sty 2012)
STOP ACTA! Protest przeciwko cenzurze Internetu! (akt.) (22 sty 2012)
Krótszy czas pracy i godna emerytura dla każdego! (20 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (2) (18 sty 2012)
Wiceprezydent Hinc odchodzi. Jedna głowa to za mało! (18 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (1) (17 sty 2012)
Bezrobocie systematycznie wzrasta – co na to władze miasta Poznania? (16 sty 2012)
Krótkie podsumowanie działań anarchistycznych w 2011 r. (13 sty 2012)
Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika... Wywiad z Michałem Kmiecikiem (12 sty 2012)
Opowieść o Bridgestone. Pracownicy znowu protestują (10 sty 2012)
Nie zgadzamy się na podwyżkę cen biletów MPK! (9 sty 2012)
Puste trybuny na miejskim stadionie. I co teraz? (7 sty 2012)
Radni PO i Grobelnego przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków (5 sty 2012)
Mniej szkół, więcej posterunków! (4 sty 2012)
Pogrzeb Jolanty Brzeskiej (2 sty 2012)
Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu. (31 gru 2011)
Podsumowanie 2011: Represje wobec ruchu wolnościowego w Poznaniu (31 gru 2011)
Dziecko to nie koszt, Panie Prezydencie. (29 gru 2011)
Rewolucja, Powstanie Wielkopolskie i endecki marsz po władzę (27 gru 2011)
Dziś opłatek – jutro kontener (25 gru 2011)
Żadnych cięć, więcej funduszy na oświatę (22 gru 2011)
Powstało Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (21 gru 2011)
Betlejem Poznańskie na Średzkiej (19 gru 2011)
„Eksmitowana dostanie mieszkanie?” Gazeta Wyborcza manipuluje (18 gru 2011)
Jest tanio, będzie drogo - Młodzieżowe Domy Kultury (18 gru 2011)
Wszyscy czyli nikt. O Poznańskim Kongresie Kultury (17 gru 2011)
Co dalej z "drukarnią"? Oświadczenie (16 gru 2011)
Gimnazja pod naporem algorytmu Grobelnego (15 gru 2011)
Ciekawe cytaty o stanie wojennym (14 gru 2011)
Prawicowy cyrk w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 gru 2011)
Rozbrat i polska gentryfikacja na Occupy Hongkong (12 gru 2011)
Stan wojenny i prawicowi poplecznicy Jaruzelskiego (11 gru 2011)
Policja ściga lokatorów (8 gru 2011)
Mieszkańcy Polski umierają szybciej.... (7 gru 2011)
Żłobki piszą do prezydenta (6 gru 2011)
Żłobki blokują ulice! (4 gru 2011)
Chińska zupa czyli uniwersytet (2 gru 2011)
Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem (30 lis 2011)
Likwidacja gimnazjum - szkoła dla kościoła (29 lis 2011)
Wolny uniwersytet teraz!!! (27 lis 2011)
Nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić. Wywiad z kibicem Lecha Poznań (25 lis 2011)
Początki radykalnego zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (1) (24 lis 2011)
Obłęd nienawiści (21 lis 2011)
Puste lokale użytkowe ZKZL. Jak duże to straty? (21 lis 2011)
Sukcesy ZKZL: masowe eksmisje i czynsz w górę o 10 proc. (18 lis 2011)
Biurokratyczne i PRowe manipulacje ZKZL (17 lis 2011)
„Chciałbym być oficerem SS” - relacja zatrzymanej w Warszawie (14 lis 2011)
Co takiego uczynili antyfaszyści z Niemiec? (13 lis 2011)
Prysł mit narodowej jedności (11 lis 2011)
Poznaniacy na blokadzie w Warszawie (akt.) (11 lis 2011)
Wolność słowa po poznańsku: policja rozbija pikietę (10 lis 2011)
To jest myśliwiec na miarę naszych możliwości... (8 lis 2011)
11 listopada spełnij swój obowiązek (7 lis 2011)
Książę na Starym Mieście. Relacja subiektywna (5 lis 2011)
Poznań miastem eksmisji - audycja (4 lis 2011)
Protest mieszkańców powstrzymał zarządcę budynku (3 lis 2011)
Dramat mieszkańców kamienicy na ul. Piaskowej trwa (2 lis 2011)
Bójmy się porządnych obywateli (1 lis 2011)
Stadionowy populizm (30 paź 2011)
Lokatorzy pod urzędem miasta. Prezydent Komorowski ucieka? (28 paź 2011)
Brutalność eksmisji. Czy dalej będziecie milczeć? (27 paź 2011)
Film z brutalnej eksmisji na ul. Dąbrowskiego (27 paź 2011)