blog background
 
rozbrat: Oddolny Poznań
anarchizm, samorządność pracownicza, demokracja bezpośrednia
metka_epoznan
Nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić. Wywiad z kibicem Lecha Poznań
ok
25
not ok
9
liczba odsłon: 1526
Poniżej prezentujemy wywiad przeprowadzony w pierwszych dnia listopada br. z kibicem Lecha Poznań. Ukażę się on także w następnym numerze Przeglądu Anarchistycznego wraz z artykułami traktującymi o futbolu w ujęciu historycznym i współczesnym, socjologicznym. Redakcja Przeglądu... i rozbrat.org ma nadzieję na rzeczową analizę tego zjawiska, bez uciekania się do uproszczeń i robienia z "kiboli" swego rodzaju "kozła ofiarnego" liberalnej opinii publicznej. Polecamy też wcześniej opublikowany wywiad z kibicami Celtic Glasgow (czytaj TUTAJ)

Jak się to zaczęło? Kiedy po raz pierwszy poszedłeś na mecz Lecha Poznań i zacząłeś się identyfikować jako kibic?

To był rok 2005, początek sezonu, mecz z Polonią Warszawa. Zaczęło się tak, iż wypad na mecz zaproponował mi kolega razem z ekipą z tej samej miejscowości [pod Poznaniem]. Miałem wówczas 14 lat. Pojechałem i spodobała mi się atmosfera. Zacząłem regularnie chodzić na mecze, kupować karnety itd. Potrzebne było jeden, dwa lata, aby zacząć się z tym identyfikować. Trzeba było się w to wszystko wtopić. Na początku nie uczęszczałem do „Kotła”, tylko dopingowałem drużynę z perspektywy innych, spokojniejszych sektorów. Dopiero z czasem to wszystko zaczęło się zmieniać.

Co Ci to daje? Dlaczego to jest dla Ciebie takie ważne?


Po pewnej części jest to takie odreagowanie po ciężkim tygodniu. Można się wykrzyczeć i zedrzeć gardło. Miłość do klubu rodzi się sama w sobie – przywiązanie do tradycji, barw, herbu. Po prostu trzeba przyjść, poczuć tę atmosferę…

A jeździsz też na mecze wyjazdowe?


W zasadzie nie. Na ogół nie mam zbytnio takich możliwości, ale byłem akurat ten jeden raz na wyjazdowym „słynnym” meczu w Bydgoszczy wiosną tego roku… [patrz też przypis 1]

Jak w takim razie oceniasz to co się stało w Bydgoszczy?

Jak na moje oko to była jawna prowokacja, żeby na takim stadionie odbywał się mecz pomiędzy drużynami Lecha i Legii. Ogrodzenie miało wysokość metra. Stadion dostał negatywną opinię (aby odbywał się tam ten finał Puchary Polski) od grup kibicowskich. Czyli sami kibice twierdzili, że ten stadion jest beznadziejny jak na to wydarzenie. Ważne wydaje się, że wcześniej, przed wydarzeniami w Bydgoszczy, wyrażaliśmy, jako kibice, nasze niezadowolenie z rządu. Krytykowaliśmy za to jak to wszystko idzie: że niewiele buduje się dróg i autostrad, że na nowych stadionach jest wiele niedociągnięć itd.

A skąd tak nagła krytyka rządy się wzięła? Dlaczego akurat w tym momencie? Dlaczego akurat rządy Platformy Obywatelskiej?


Chyba dlatego, że właśnie w tym czasie media, politycy zaczęli narzucać temat zastępczy „kibice” (w związku z Euro 2012), aby zatuszować sprawę niespełnionych obietnic rządu.  Jesteśmy jak jedna wielka „rodzina”, chcemy też wyrażać jako kibice nasze zdanie na wiele tematów. A tu się okazuje, że  nie można wyrażać swojego zdania, nie możesz przynieść na stadion transparentu o treści politycznej czy krytykującej władze. To też oznacza, że kibice mają jakąś siłę rażenia, jeżeli chodzi o poglądy. Po prostu zaczęliśmy zauważać, że rząd sobie nie radzi w przygotowaniach na Euro itd.

Wróćmy do Bydgoszczy…


No właśnie to była idealna okazja dla rządu, żeby wywołać temat zastępczy, rozpocząć walkę z tzw. „bandytyzmem stadionowym”, a z drugiej strony, aby uderzyć w kibiców, którzy zaczęli otwarcie krytykować rządy Donalda Tuska. Żeby się za tę krytykę zemścić.

Krytykowaliśmy też w niektóre media, w tym głównie Gazetę Wyborczą i TVN za tendencyjne przedstawianie tego co się dzieje. Razem z politykami starają się narzucić wizerunek kibiców jako bandytów.

A dokładniej…?

Generalnie polega to na tym, że jest jakiś fakt, ale media dorabiają do tego taką jeszcze wersję, że społeczeństwo to kupi, że zawsze wyjdzie tak, że kibol jest tym złym. Weźmy ostatni przykład z Zielonej Góry, kiedy to samochód policyjny przejechał na śmierć kibica. Doszło do walk ulicznych i dwie policjantki zostały, jak donoszono, „poważnie poszkodowane”. [Patrz przypis 2] Kibice po pewnym czasie postanowili sprawdzić, jaki jest obecny stan zdrowia tych policjantek i okazało się, że jednej nic się nie stało, a druga była trzymana na pokaz w tym szpitalu. Taki zabieg PRowski. Śmierć kibica na drugi dzień była już nie ważna, ważne było, że policjantki ranne. O to chodziło – pokazać, że kibole to bydło.

Od 2005 roku chodzisz na mecze – co się Twoim zdaniem, i także w odczuciu Twoich kolegów, zmieniło na stadionach?

Jest wiele różnic. Kiedyś np. można było sobie pod stadionem wypić piwko, nikogo nie spisywali, nie dostawało się mandatów za byle co. Na mieście też nie było aż takich represji ze strony policji, a teraz się to zmieniło diametralnie. A rok 2011 okazał się tu przełomowy. Wychodzą takie sprawy, jak np. to co się niedawno wydarzyło przy okazji meczu Lech Poznań – Korona Kielce, kiedy policja wyciągała niektórych „za szmaty” z tramwaju, używając przy tym wulgarnych słów. Media podały, że to zgłosił motorniczy złe zachowanie kibiców, ale było inaczej, po prostu policja sprowokowała całe zajście.

Wprowadzono też rozbudowaną bazę danych kibiców i tzw. „kartę kibica” czyli wszyscy, którzy chcą kupić bilet na mecz ligowy muszą mieć kartę, czyli muszą podać zdjęcie, PESEL, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania. W ten sposób władze mają po prostu dostęp do wszystkich naszych danych.

Jeżeli chodzi o następną sprawę, „zakazy stadionowe”, to akurat kibiców Lecha to nie dotknęło tak bardzo, jak kibiców innych zespołów. Chociaż warto odnotować zatrzymanie przez policję, po meczu z Wisłą Kraków (jesień 2011), osobę prowadzącą doping w „Kotle”. Te jedyne kilkanaście minut dopingu wystarczyło, aby prowadzący miał później z tego powodu problemy. Na meczach zakaz można otrzymać z byle powodu, m.in. za wulgaryzmy. Wyroki są ostrzejsze. Brak jest swobody dopingu. Cenzura transparentów. Policja dostała wolną rękę do działania, mści się teraz na kibicach. Są liczne indywidualne przypadki pałowania  poza stadionem, na mieście.

Myślę, że ważnym problemem jest również sprawa zakazów klubowych, czyli wydawanie zakazów wstępu na mecz danej drużyny, bez podstawy prawnej (czyli nie drogą sądową). Może dojść do takiej sytuacji, że zarząd nie wpuści na stadion jakiejś osoby… bo tak, bez jasnej przyczyny.

Waszą odpowiedzią na to wszystko był protest – jak on przebiegał?

Nasze protesty były odpowiedzią na zamknięcie stadionów Legii i Lecha po wydarzeniach w Bydgoszczy. To miało decydujący wpływ na rozpoczęcie protestu. Najpierw, kiedy przypadła kolejna kolejka rozgrywek ligowych, to kibice Lecha i Legii dopingowali spod zamkniętych stadionów. Następna kolejka to zamknięcie stadionów Śląska i Widzewa przez wojewodów, również z błahych powodów. Kibice z innych zespołów też się z nami solidaryzowali i o ile pamiętam, jakieś formy protestu na innych stadionach miały miejsce. Wywieszaliśmy też transparenty z hasłami przeciwko Tuskowi i rządowi.

Jak otworzono stadiony, to wszyscy przychodziliśmy na czarno ubrani, brak dopingu, brak transparentów. Ściślej mówiąc nie dopingowaliśmy przez zdecydowaną większość meczu, a tylko ostanie 5-10 minut, żeby było można poczuć tę różnicę, kiedy doping jest i kiedy go nie ma, jest „stypa”. W proteście tym uczestniczyła zdecydowana większość widowni, nie tylko „Kocioł”. Z uwagi na fakt, iż to była końcówka sezonu, protest ten miał miejsce przez dwa spotkania. Podczas właśnie tych dwóch ostatnich kolejek prawie wszystkie ekipy drużyn Ekstraklasy prowadziły „milczący protest”. W nowym sezonie tylko kibice Lecha Poznań (niedawno dołączył się jeszcze Górnik Zabrze) zdecydowali się kontynuować protest w podobny sposób, czyli przychodziliśmy na czarno, brak dopingu itd.

Czy poparcie widowni było takie same?

Część kibiców z innych trybun zaczęła się wyłamywać (podczas meczów sezonu 2011/12). Nawet doszło do takiej sytuacji, że raz chcieli nawet zorganizować swój własny doping, szczególnie ci z czwartej trybuny. Jednak nic konkretnego z tego nie wyszło.

A jak jest różnica pomiędzy kibicami z „Kotła” i z innych trybun?

Na czwartej trybunie czy też na pozostałych oczywiście nie brakuje zagorzałych kibiców, ale tam raczej pewna część siedzi, kiedy wiadomo, że w „Kotle” trzeba cały czas na stojąco dopingować. Główna różnica między  trybunami  to cena za bilet/karnet, wejście na te usytuowane właśnie za bramką jest najtańsze (II trybuna z „Kotłem” i IV).

I co było dalej?

Ostatecznie część „fanatyków” zrezygnowała z przychodzenia na mecze. Nie było żadnej zorganizowanej akcji bojkotu, ale w moim odczuciu spora część przestała uczęszczać na stadion, choć trudniej mi tu mówić o jakichś liczbach czy procentach [Lokalna prasa podawała, że w bojkocie uczestniczyło kilka tysięcy kibiców – przyp. red.] Główny hasłem to było: „Nie na takiej Bułgarskiej,. się wychowaliśmy” to znaczy, żeby ktoś narzucał nam swoje widzimisię  – władze, policja – i mówił nam co mamy robić. Głównie sprawę tę poruszaliśmy na naszym kibicowskim forum. Można tam znaleźć wiele materiałów i opinie na ten temat. Były one zróżnicowane, ale na ogół „fanatycy” trzymali się tego, że protest jest słuszny.

Kim są według Ciebie „fanatycy”?


„Fanatykiem” jest ktoś, kto nie opuszcza żadnego meczu, solidaryzuje się z drużyną, kocha ją i cały czas z nią jest. „Fanatycy” to również ci, którzy organizują wszystkie oprawy meczów i doping, „racowisko” które teraz jest nielegalne [Odpalanie rac na trybunach – przyp. red.] Nie przychodzą oni tylko dla piłki nożnej, dla konkretnego zawodnika, tylko żeby dać z siebie podczas dopingu wszystko, 100 procent, a nawet 200. Cały czas dopinguje, nawet jeżeli drużynie idzie źle.

Osobna sprawa to jeszcze różnice pomiędzy „Wiarą Lecha” a grupami „ultrasowskimi” -  nie należy mieszać tych pojęć. Ci ostatni są przez widownię postrzegani normalnie, natomiast trzeba podkreślić, iż to głównie oni mają kłopoty z policją, nawet poza stadionem. Każda grupa ma swoje flagi, choć na stadionie nie da się to tak łatwo wyodrębnić, kto jest z jakiej grupy. Wszyscy razem się mieszają i dopingują. Dodatkowo „Wiara Lecha” prowadzi też działalność poza stadionem, w sferze społecznej, charytatywną, wspomaga powstańców. Trochę mnie smuci, że media pokazują ciągle kibiców jako takich bandytów, a nie zwracają uwagi na tę stronę działalności. Są kibice, którzy nie należą ani do „Wiary…” ani do „ultrasów”

A Ty?

Ja nie należę do żadnych z tych grup, ale jestem zagorzałym kibicem Lecha.

A co z tzw. „ustawkami”?

„Ustawki” nie są organizowane, ani przez „Wiarę Lecha”, ani przez „ultrasów”, ale „chuliganów” – to zupełnie inna bajka. Najgorsze, że media próbują „chuliganami” nazwać te wszystkie grupy kibicowskie. To jest natomiast zupełnie inna grupa i inny świat. Mają swój ruch, swoje życie. Trzeba też pamiętać, że inaczej jest teraz, niż w latach 90 (dzisiaj ich „działalność” na stadionach jest już praktycznie niezauważalna, zadymy zdarzają się naprawdę bardzo rzadko). Kiedy Peja śpiewał o „ustawkach kibicowskich”, to odnosiło się to bardziej do tamtego okresu. [Patrz przypis 3]

Ostatnio prasa podała, że wasz protest został zawieszony?


To zawieszenie oznacza sprawdzenie sytuacji, jak to teraz wygląda, czy będą jakieś afery z policją, z zakazami. Jeżeli ktoś padnie ofiarą takiego traktowania, to powinien to zgłosić do odpowiednich ludzi i na tej podstawie zapadnie dalsza decyzja czy warto kontynuować protest. Na razie jeszcze nic nie wiadomo, nie ma żadnych takich informacji na forum.

Czy nie macie poczucia, że przegraliście tę konfrontację?


Tu chodzi o cel protestu. Głównym celem protestu było, nie walka z rządem, bo to rzeczywiście było ciężko wygrać, wiadomo, nam nie ustąpią, ale żeby ludzie nie nałapali zakazów stadionowych, utrzymać się przez ten ciężki czas. Cała ta nagonka na kibiców jest związana z Euro 2012. Mamy nadzieje, że sytuacja po mistrzostwach się uspokoi. Przynajmniej tak było w tych państwach, gdzie takie imprezy organizowano.

Jeszcze przed wydarzeniami w Bydgoszczy, które stały się w tym wywiadzie takim orientacyjnym punktem czasowy, na trybunach Lecha pojawiły się wielki transparent z podobizną Romana Dmowskiego? Czy to oznacza, że kibice tej drużyny sympatyzują z prawicą?

Nie. Nie generalizowałbym. Patrząc na forum, to co osoba – to opinia. Część kibiców pozostała nawet w takich okolicznościach wierna PO, część głosuje na PiS, część na Nową Prawicę. Trudniej o sympatyków SLD. Można nawet powiedzieć, że wcześniej nasi kibice byli bardziej przychylni PO, nawet pamiętam na trybunach pojawiło się też jedno hasło antypisowskie. Ale się to zmieniło. Nie wiem skąd się tak naprawdę pojawił Dmowski, możliwe, że po prostu chodziło o upamiętnienie jego osoby. Ogólnie kibice mają konserwatywne poglądy, co wiąże się z tym, że pewna część „trzyma się” raczej „prawej strony”. Ostatecznie jednak, jako grupa, jesteśmy apolityczni.  

Czy na trybunach Lecha pojawiają się hasła rasistowskie i antysemickie?

Hasła rasistowskie raczej nie, chyba że jakieś pojedyncze ekscesy. Antysemickie tylko w przypadku meczów ze skonfliktowanym z Lechem Poznań, Widzewem Łódź. Nie chodzi tu jednak o takie typowe obrażanie tej nacji, ale o wzgląd bardziej historycznych. Wiadomo, ze w dawniejszych czasach Żydzi nie byli mile widziany w Polsce, ale wiążę się to z historią Widzewa Łódź [Patrz przypis 4] Ja bym tak dużej wagi do tego nie przykładał. Co ciekawe, Lech w pewnym czasie był bliski zgody z Widzewem Łódź, ale to się jakoś inaczej potoczyło. Nie wiem dlaczego.

Kibicie Lecha Poznań nie są zaprzyjaźnieni z kibicami Widzewa Łódź – a z kim są?

Z Cracovią Kraków, KSZO Ostrowiec, Arka Gdynia – są to trwałe zgody, trwająca już całkiem długi czas. Jesteśmy w antagonizmie z Legią Warszawa, Wisłą Kraków, Lechią Gdańsk, Śląskiem Wrocław, Pogoń Szczecin, Zagłębiem Sosnowiec. Nie lubimy się także z Widzewem Łódź i  Ruchem Chorzów. Jednak sympatie i antypatie między klubami nie łączą się z postrzeganiem ich w kategoriach ideologicznych czy politycznych. Jeżeli komentujemy inne grupy kibiców, to przede wszystkim pod względem jakości dopingu, jak wygląda ruch „ultrasowski”.

Jak widzisz przyszłość piłki nożnej?

Dla nas punktem odniesienia są lata 90., kiedy dbano o ten doping, o oprawę meczów. Ja znam to z opowiadań, ale tamte czasy są ciągle przywoływane. Teraz dużo się zmienia. Następuje komercjalizacja. Mecz staje się bardziej widowiskiem, niż stylem życia. Masz siedzieć grzecznie na meczu, jeść pop-corn, pić Coca-Colę i patrzeć. Przejawy tej komercjalizacji są też nowe nazywanie stadionów, jak w przypadku Legii, kiedy to się teraz nazywa Pepsi Arena, zamiast po prostu Łazienkowska. Wszędzie wszechobecna reklama. Nastawienie, żeby ludzie przychodzili tylko dla piłkarzy, nie dla klubu . W Poznaniu jeszcze są strasznie wysokie ceny biletów w porównaniu z innymi miastami. W zależności od meczu to 23-20 złotych, kiedy w przypadku Śląska Wrocław i Lechii Gdańsk to jest powiedzmy 10 złotych. Tu mowa o najtańszych. Najdroższe miejsca potrafią kosztować w Poznaniu od 50 do nawet – bywa – 70 złotych, oczywiście pomijając bilety dla VIP’ów.

Jak postrzegany jest właściciel klubu?

Generalnie opinie nie są najlepsze, ale nie ma to zasadniczego znaczenia. „Wiara Lecha” reprezentuje jakby oficjalnie kibiców rozmawiając z nim o cenach biletów, programie lojalnościowym, itd.

A co z kibicowaniem?


Sądzę, że jeżeli przetrzymamy ten trudny okres to ruch się utrzyma, że doping w dalszym ciągu będzie ważnym elementem. Mam taką nadzieję.

Artykuł ten ukaże się w kolejny 13 numerze Przeglądu Anarchistycznego wraz z tekstami omawiającymi współczesne i historyczne zagadnienie fenomenu futbolu w Polsce i na świecie. Numer będzie do zamówienia w okolicach połowy grudnia w Oficynie Bractwa Trojka. Strona Przeglądu Anarchistycznego.

Przypisy:

1. Chodzi o finałowy mecz w Pucharze Polski między Lechem a Legią rozegrany w dniu 3 maja 2011 roku. Kibice obu drużyn wtargnęli na murawę i doszło do interwencji policji. Nikt nie został poszkodowany, ale wydarzenia te się stały się pretekstem dla rządu, aby zamknąć stadiony w Poznaniu i Warszawie.

2. Do zajścia doszło w nocy z 2 na 3 października 2011 roku. Przejechany został kibic żużlowego klubu Falubaz Media donosiły, że kibice „przypuścili regularny szturm na siły policyjne. Funkcjonariusze musieli podjąć radykalne działania, żeby przywrócić porządek. Użyli armatek wodnych, gazu łzawiącego oraz broni gładkolufowej. Na miejscu pojawili się też antyterroryści, którzy otoczyli miejsce tragedii. Zatrzymano kilkanaście osób.”

3. Peja i Slums Attac, utwór pod tytułem „Lech Poznań”: „Jeden za drugim stoi, nikt się nie boi/ Od bójki nie stroni tylko za wrogiem goni/ Ekipa chuliganów Lech Poznań swoje zrobi/ I zawsze pierdoli stadionowy monitoring/ Wciąż z pałek, grad kamieni w boju niezwyciężeni/ Waleczni, niepokorni, wszyscy w walce zjednoczeni/ Zbyt wiele mocnych doznań by zapomnieć Lech Poznań/ Zbyt wiele powiązań, wyjazdowych sprawozdań/ Z znienacka zasadzka nie znasz dnia ani godziny/ Bez powodu i przyczyny chuligańskie zadymy”

4. Wśród kibiców panuje czasami przekonanie, że Widzew został powołany na początku XX wieku przez środowiska żydowskie, ale to nieprawda. Od początku Widzew był klubem robotniczym, związanym z PPS, ale w większości zdominowanym przez osoby pochodzenia polskiego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ŁKS-u Łódź, co prawda wśród założycieli klubu były osoby pochodzenia żydowskiego, lecz – jak twierdzą historycy - nie można forsować tezy, że był to klub powołany przez środowiska żydowskie. Oba łódzkie kluby oskarżają się o „żydowskie pochodzenie”, a w efekcie tego konfliktu na wielu murach w tym mieście pojawiło się dużo antysemickich haseł. Federacja Anarchistyczna sekcja Łódź była pomysłodawczynią i organizatorką pierwszych akcji mających na celu wyeliminowaniu tych haseł, m.in. poprzez je okresowe zamalowywanie (kampania „Kolorowa tolerancja”).
 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarLUBON: jestem mile zaskoczony artykułem (jest bardzo żetelny i wiarygodny)
dodano: Piątek, 2011.11.25 17:52
ok
6
not ok
7
odpowiedz|usuń
~: ANARCHIA MOŻE SIĘ WRESZCIE CZEGOŚ NAUCZY...
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:08, IP:77.253.142.XXX
ok
5
not ok
1
odpowiedz|usuń
~oko: "jawna prowokacja" w Bydgoszczy, bo były na małe barierki i biedni kibice musieli przeskoczyć i się lać :D
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:22, IP:213.156.109.XXX
ok
9
not ok
6
odpowiedz|usuń
avatarmikolajw: ~oko: "jawna prowokacja" w Bydgoszczy, bo były na małe barierki i biedni kibice musieli przeskoczyć i się lać :D...
Człowieku zobacz sobie na zdjęciach jak wyglądało zabezpieczenie finału PP rok wcześniej i porównaj z rokiem obecnym, zanim zaczniesz wypisywać farmazony...
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:24
ok
4
not ok
6
odpowiedz|usuń
~oko: mikolajw: Człowieku zobacz sobie na zdjęciach jak wyglądało zabezpieczenie finału PP rok wcześniej i porównaj z rokiem obecnym, zanim zaczniesz wypisywać farm...
tory kolejowe też nie są ogrodzone, ale to nie znaczy, że trzeba na nie włazić...
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:28, IP:213.156.109.XXX
ok
10
not ok
5
odpowiedz|usuń
~Autor: LUBON: jestem mile zaskoczony artykułem (jest bardzo żetelny i wiarygodny)...
Mniej czasu na stadionie, więcej w podstawówce dla dorosłych. I słownik ortograficzny pod choinkę.
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:36, IP:79.162.143.XXX
ok
7
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarLUBON: ~Autor: Mniej czasu na stadionie, więcej w podstawówce dla dorosłych. I słownik ortograficzny pod choinkę....
mam dysortografie .....
dodano: Piątek, 2011.11.25 18:48
ok
3
not ok
4
odpowiedz|usuń
~dd: Fajne gadanie, a potem i tak kamieniem j**s w łeb policjanta. Tacy to patrioci.
dodano: Piątek, 2011.11.25 23:27, IP:95.40.7.XXX
ok
5
not ok
6
odpowiedz|usuń
~hgf: Wszystko ok, ale trochę śmieszne jest przeprowadzanie wywiadu z osobą która wiedzę o zaangażowanych kibicach tak naprawdę czerpie tylko z forum...
dodano: Sobota, 2011.11.26 02:34, IP:77.65.88.XXX
ok
3
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Autor: A skąd ma czerpać? Z Gazety Wyborczej? Siedzi na meczach, uczestniczy w dopingu, czyta fora kibicowskie, pewnie dyskutuje na forach i w realu z innymi kibicami - po prostu. To jest perspektywa przeciętnego tzw. "kibola", nie szefa Wiary Lecha czy działacza z loży VIPów.
dodano: Sobota, 2011.11.26 13:04, IP:213.241.61.XXX
ok
3
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarzuwzuz: dlaczego system uderza w kibiców? Bo to w większości młodzi ludzie, którzy nie mają tak wypranych mózgów jak starsi i nie są jak stado owiec, które uwierzy we wszystko co media pokarzą a co gorsza (z punktu widzenia władzy) nie chcą się podporządkować tzw. prawu. Ja przestałem chodzić na mecze z powodu karty kibica czyli po to aby nie mieć kolejnej smyczy po PESELu, telefonie komórkowym itd. Nie boimy się was sk....syny :) pozdrawiam normalnych
dodano: Niedziela, 2011.11.27 13:09
ok
2
not ok
2
odpowiedz|usuń
~Niepoprawny: Jeśli chodzi o oprawę z meczu wyjazdowego z Zagłębiem Lubin na której pojawiła się sylwetka Romana Dmowskiego. Kolega udzielający wywiadu widzę mało zorientowany. Oprawa nieprzypadkowa, nawiązująca do obchodów Powstania Wielkopolskiego organizowanych przez kibiców Lecha(Dmowski miał spore zasługi podczas konferencji wersalskiej). Apolityczność trybun, a szczególnie tej fanatycznej części to mit. Nikt nikomu oczywiście poglądów nie narzuca, ale przeważająca część kiboli ma poglądy konserwatywne, prawicowe, nacjonalistyczne. Więc ze swoim antyfaszyzmem, tolerancją dla homosi i internacjonalizmem nie macie tam czego szukać. Popatrzcie chociażby na ostatnie parady homosi w Poznaniu:) po której stronie stali kibole?:) jeszcze co do Dmowskiego. Kibole obchodzą wiele rocznic związanych z historią Polski. Także rocznice urodzin i śmierci tego wielkiego Polaka. Byli także obecni w Chludowie na uroczystości upamiętniającej postać Dmowskiego. Wszystko jest na forum, np w Hyde parku:)
dodano: Niedziela, 2011.11.27 14:44, IP:194.150.206.XXX
ok
4
not ok
2
odpowiedz|usuń
~niepoprawny: Już nie wspominając o tym, że kilkuset osobowa delegacja kiboli Kolejorza była drugą największą ekipą kibicowską po Legii na Marszu Niepodległości:)
dodano: Niedziela, 2011.11.27 21:40, IP:194.150.206.XXX
ok
3
not ok
1
odpowiedz|usuń
~ejber zez jeżyc: tak tak Dmowski bardzo przyłożył się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego a ja znając historię myślałem że to rewolucja w Niemczech jak na ironię rewolucja lewicowa. Tysiące żołnierzy niemieckich na terenach zaborów nie chciało już walczyć w wojnie sztucznych nacjonalizmów i imperialnych zachcianek sobiepanów. Tysiące robotników i robotnic nie chciało znosić ciężkich warunków życia gospodarki nastawionej na wojnę. w poznańskim tysiące żołnierzy niemieckich nie miało zamiaru walczyć za kraj warty woleli wracać do domu. mój dziadek walczył w powstaniu i opowiadał że w większości odprowadzali kolumny żołnierzy na dworce wcześniej bez wystrzału. Najwięcej problemów mieli z niemieckimi kolonistami i nielicznymi oddziałami w których przeważali nacjonaliści. dużą część wielkopolski właśnie w ten sposób znalazła się w rekach powstańców, pózniej zostały przysłane karne i nie zrewoltowane oddziały - ale było już za pózno. jak rozumiem kibice Lecha tez uświęcają ów fakt.
dodano: Poniedziałek, 2011.11.28 18:21, IP:87.205.57.XXX
ok
2
not ok
2
odpowiedz|usuń
~ejber zez jeżyc: Uświęcaja fakt iż powstanie się udało bo nie było odpowiednich sił niemieckich dzięki rewolucji w tym kraju, ale też na terenie wielkopolski gdzie polacy wraz z niemcami buntowali się w oddziałach, uciszali nacjonalistycznie nastawionych oficerów, ba dezerterowali całymi oddziałami jak mój dziadek z frontu wschodniego i ukrywali się po lasach wraz z ich niemieckimi kamratami.
dodano: Poniedziałek, 2011.11.28 18:27, IP:87.205.57.XXX
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Niepoprawny: @Ejber. Radzę jednak zajrzeć do podręczników historii. Nie do wybuchu, ale do uznania przez opinię międzynarodową zdobyczy Powstania Wielkopolskiego. Gdyby nie on i Paderewski niekoniecznie to wszystko musiało skończyć się sukcesem. Więc czy Ci się to podoba czy nie Dmowski miał swoje zasługi także dla Powstania Wielkopolskiego i za to należy mu się szacunek. Tak zgadza się, rewolucja w Niemczech znacznie ułatwiła wyzwalanie ziem wielkopolskich spod niemieckiej okupacji. Masz rację także, że w wielu przypadkach niemieccy żołnierze sami oddawali broń i pospiesznie wracali do domów na zachód od Odry. Jednak w późniejszym okresie Powstania kiedy Niemcy sprowadzili posiłki walki stały się dużo bardziej krwawe. Sama rewolucja to nie wszystko. Polecam zapoznać się z terminem "praca organiczna" bo nawet w warunkach rewolucji, chaosu który wybuchł na terenach Rzeszy nasi przodkowie bez odpowiedniej organizacji, struktur, nastawienia społeczeństwa nie kiwnęli by przysłowiowym palcem w bucie.
dodano: Wtorek, 2011.11.29 18:37, IP:31.174.159.XXX
ok
1
not ok
1
odpowiedz|usuń
~hejlo: Szkoda ze antypolskie frajery z Rozbratu robiły trzode z swieta Polski. Roman Dmowski lewaczki a nie kuron,geremek czy inny konfident.
dodano: Piątek, 2011.12.09 13:58, IP:95.108.98.XXX
ok
0
not ok
2
odpowiedz|usuń
~vincent vega: ja kompletnie nie rozumiem o czym ten dzieciak mówi.... ja poszedłem na pierwszy mecz jak miałem 7 lat i to było w 1982 roku, wiec trochę mam szerszy ogląd.. A NIE ROZUMIEM JAK MOŻNA BRAK WYSOKICH BARIEREK OCENIAĆ JAKO PROWOKACJĘ???? CZY TU KOMUŚ SIĘ KOMPLETNIE COŚ WYMIESZAŁO W TYCH GŁOWACH??? DLACZEGO NA MECZACH KOSZYKÓWKI I SIATKÓWKI JEST SPOKÓJ??? NIE WIDZIAŁEM TAM ZASIEK DLA ZWIERZĄT, A TAKICH OCZEKUJĄ KIBICE...!!! TO PRZEPRASZAM BARDZO , JAK POJADĘ ZA SZYBKO AUTEM I DOSTANĘ MANDAT TO MAM MIEĆ PRETENSJE DO PRODUCENTA SAMOCHODÓW??? TO JEST CHORY TOK MYŚLENIA, NO ALE PIŁKA TO ROZRYWKA DLA MAS...
dodano: Niedziela, 2012.01.08 17:28, IP:178.181.166.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
ROZBRAT
rozbrat.epoznan.pl
RSSsend_message
"Wolność bez socjalizmu to przywilej i niesprawiedliwość. Socjalizm bez wolności to niewola i brutalność."
M. Bakunin

"Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału."
Piotr Kropotkin--------------------------------------------------
Publikujemy tutaj jedynie cześć informacji i tekstów związnych z poznańskim ruchem wolnościowym, po więcej zapraszamy na www.rozbrat.org
--------------------------------------------------
POLECANE STRONY
rozbrat.org
przeglad-anarchistyczny.org
bractwotrojka.pl
ozzip.pl
federacja-anarchistyczna.pl
http://www.wsl-poznan.pl/
www.facebook.com/rozbrat?ref=hl
ARCHIWUM WPISÓW
Nielegalny lobbing deweloperów i poznańskie kliny zieleni (22 lut 2021)
Bierzemy sprawy w swoje ręce – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl (26 mar 2020)
Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia (15 maj 2019)
Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie pracownic i pracowników portierni w budynkach należących do miasta Poznania (23 lis 2018)
Policja inwigiluje i zastrasza aktywistów (1 lis 2018)
Program II Socjalnego Kongresu Kobiet (9 paź 2018)
Od 24 lat Rozbrat działa w Poznaniu (13 wrz 2018)
Stop betonowym parkom. Relacja ze spotkania z mieszkańcami Poznania (5 sie 2018)
Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku (12 lut 2018)
Puder odpada coraz bardziej (24 sty 2018)
Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami (18 lis 2017)
„Nacjonalizm nie przejdzie #2. Wygwizdujemy Winnickiego” - relacja (16 lis 2017)
Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu (10 lis 2017)
Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news (9 lis 2017)
Nie dla ulicy imienia Ronalda Reagana! Tak dla ulicy imienia Jolanty Brzeskiej ! (2 lis 2017)
Dość nękania lokatorów! Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań w sprawie tzw. regresów (18 wrz 2017)
Nowe europejskie granice w dobie kryzysu (31 sie 2017)
Przed nacjonalizmem bronimy się sami (9 sie 2017)
Sąd Najwyższy nie jest gwarancją demokracji (24 lip 2017)
Kolejna czyszczona kamienica – woda zalała mieszkania na Małeckiego 25 (16 lip 2017)
Nacjonaliści u Pallotynów - relacja z akcji (4 lip 2017)
Stop wycince! Cała Puszcza pod ochroną! - relacja uczestniczki FA- Poznań i Poznaniacy Przeciwko Myśliwym z obozu i akcji bezpośredniej w Puszczy Białowieskiej (14 cze 2017)
Upamiętniono kolejarzy zastrzelonych przez endeckie władze (27 kwi 2017)
Przemówienie Jarosława Urbańskiego z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (18 kwi 2017)
Przemówienie Anny Karoliny Kłys z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (12 kwi 2017)
Nacjonalizm nie przejdzie - relacja z demonstracji (9 kwi 2017)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszania Lokatorów w sprawie materiałów prasowych na temat społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu. (21 mar 2017)
Chodź z nami na Manifę!! 5 MARCA, 14:00 pod Operą!!! (3 mar 2017)
6. rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej – otwarcie skweru w Warszawie (1 mar 2017)
Ekonomia i migracja - Syryjscy uchodźcy w Turcji a globalny kapitał (24 lut 2017)
Nie warto być łamistrajkiem, dla Starbucksa - relacja z protestu (6 lut 2017)
Oświadczenie - STOP Odkrywkom! (29 sty 2017)
Przeciw terrorowi Assada i Putina! Stop rzezi w Aleppo! (17 gru 2016)
Ósma edycja ligi Freedom Fighters (15 gru 2016)
Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów (12 gru 2016)
Wszyscy jesteśmy chuligankami! – oświadczenie (26 paź 2016)
Blokada eksmisji – zamierzano wyrzucić sparaliżowanego mężczyznę „na bruk” (29 wrz 2016)
22 urodziny ROZBRATu (16 wrz 2016)
Pikieta lokatorska - Poznań miastem brutalnych eksmisji (28 lip 2016)
Oświadczenie - Poznań miastem brutalnych eksmisji (25 lip 2016)
Czerwiec 1956 r. Tren dla Romka Strzałkowskiego (28 cze 2016)
Stop policyjnej przemocy. Pikieta pod sądem (20 cze 2016)
Czeski anarchista prowadzi strajk głodowy w więzieniu (3 cze 2016)
Oświadczenie w sprawie brutalności policji i zatrzymania działaczy ruchu anarchistycznego (27 maj 2016)
Solidarność – było, minęło! Co dalej? Sprawozdanie ze spotkania (25 maj 2016)
Udana blokada eksmisji na bruk! (12 maj 2016)
Pikieta solidarnościowa z Łukaszem Bukowskim (8 maj 2016)
DEMONSTRACJA:SOLIDARNI Z ŁUKASZEM! DOŚĆ REPRESJI! EKSMISJE STOP! (6 maj 2016)
1st Sparring for Solidarity (5 maj 2016)
3 miesiące więzienia za blokadę eksmisji (28 kwi 2016)
Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim (27 kwi 2016)
Freedom Fighters - seminarium z Marcinem "Różalem" Różalskim (19 kwi 2016)
Oświadczenie Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań, w sprawie rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (8 kwi 2016)
Wolny Poznań i masowe eksmisje w roku 2016 (7 kwi 2016)
STOP WYCINCE! WALCZ O PUSZCZĘ! (31 mar 2016)
Zmarł Jędrzej "Stjup" Paluszczak (23 mar 2016)
Stop wycince! Walcz o Puszczę! (11 mar 2016)
Poznań:Tymczasowy nie oznacza pokorny! - relacja z 1 marca (4 mar 2016)
187 zniczy na 1 marca (2 mar 2016)
Poznaniacy Przeciwko Myśliwym - happening na Targach Myślistwa i Strzelectwa (15 lut 2016)
Rugowanie mieszkańców działek (28 sty 2016)
Oświadczenie - Stop inwigilacji! (20 sty 2016)
Nielegalna eksmisja powstrzymana! (19 sty 2016)
Sukces akcji antymyśliwskiej! (12 sty 2016)
STOP RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY! NACJONALIZM PRECZ Z POZNANIA! (29 gru 2015)
Sprostowanie w sprawie rzekomego pobicia przez poznańskich Romów (25 gru 2015)
Przeciwko polowaniom (23 gru 2015)
Projekt muzeum-pomnika Grażyny Kulczyk i strategia uspołeczniania strat (19 gru 2015)
Rekordowe zyski i rekordy wyrzuconych z pracy (16 gru 2015)
Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce – relacja ze spotkania (16 gru 2015)
Szósta edycja Freedom Fighters za nami (15 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (14 gru 2015)
FREEDOM FIGHTERS #6 (12 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (11 gru 2015)
WSL domaga się wycofania roszczeń miasta przeciwko lokatorom (10 gru 2015)
Stop polowaniom!!! (8 gru 2015)
Popieramy strajk w Amazonie. Dość śmieciowych umów! (7 gru 2015)
Oświadczenie - Biuro Interwencji Lokatorskiej (3 gru 2015)
Solidarność naszą bronią! Zwalczaj lokalny ISIS! (29 lis 2015)
Solidarnie przeciwko rasizmowi i terroryzmowi! Nie dla podsycania fali nienawiści! (28 lis 2015)
Dlaczego wzrasta poparcie rządzącym (PiS)? (23 lis 2015)
Po zamachu w Paryżu polska prawica szuka winnych (16 lis 2015)
Oświadczenie na temat akcji antynacjonalistycznej (13 lis 2015)
Warszawa:Solidarność Zamiast Nacjonalizmu (10 lis 2015)
Rasizm STOP! (5 lis 2015)
Siła oporu lokatorskiego rośnie (29 wrz 2015)
"Gościnność" (24 wrz 2015)
Wiec „Uchodźcy mile widziani” - relacja (13 wrz 2015)
Dość łamania praw lokatorów – NIE dla czyszczenia kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 (11 sie 2015)
Solidarni z migrantami! Uchodźcy mile widziani! (8 lip 2015)
Poznański przewrót w polityce mieszkaniowej? (4 lip 2015)
59 rocznica Poznańskiego Czerwca. Obchody przed bramą HCP (29 cze 2015)
Porozmawiajmy o antysemityzmie – relacja ze spotkania (28 cze 2015)
Pikieta lokatorów i rozmowy z właścicielem kamienicy (22 cze 2015)
Pikieta lokatorska pod Aquanet (11 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie odcinania wody w czyszczonych kamienicach (10 cze 2015)
Nacjonaliści chcą zniszczyć opozycję. Prezydent nie widzi problemu (9 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie ataków nacjonalistów na skłot Od:zysk i Anarchistyczną Klubokawiarnię Zemsta (8 cze 2015)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie planów nielegalnego wysiedlenia romskiego koczowiska (1 cze 2015)
Kosztem biednych, starych i schorowanych – pikieta przeciwko antylokatorskiej polityce miasta (29 maj 2015)
Ogólnopolskie akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Katowicach (21 kwi 2015)
Prezydenci i lokatorzy (26 lut 2015)
Prawo do miasta, czy prawo do wysiedleń? Czego broni wiceprezydent Wudarski? (22 lut 2015)
Czy politykę kulturalną w Poznaniu czeka zmiana? (25 sty 2015)
Pytania do Prezydenta Poznania i rady miasta (19 gru 2014)
Romowie uciążliwi? Poznański MOPR o uchodźcach ekonomicznych (18 gru 2014)
Powstrzymać eksmisje, uspołecznić politykę mieszkaniową (12 gru 2014)
Poznań – śmierdzące miasto (10 gru 2014)
Koniec karnawału w poście - Jaśkowiak kontynuatorem grobelizmu? (7 gru 2014)
„Prawo do miasta” i neoliberalna polityka wysiedleń (6 gru 2014)
Grobelny przegrał! Żadna władza nie jest wieczna! (1 gru 2014)
Kolejna brutalna eksmisja w Poznaniu (30 paź 2014)
Przedwyborcza kompromitacja Grobelnego (21 paź 2014)
Odwołane! Odwołane! (6 paź 2014)
XX lat nieposłuszeństwa! XX Urodziny Rozbratu! (18 wrz 2014)
Wybory samorządowe - karnawał co cztery lata? (3 wrz 2014)
Represje wobec poznańskiego środowiska anarchistycznego (18 lip 2014)
Czy nowe Studium Zagospodarowania będzie chyłkiem głosowane na Radzie Miasta? Oświadczenie (11 lip 2014)
Nie ma poszanowania praw obywatelskich, bez poszanowania praw socjalnych. W odpowiedzi na „Manifest Otwartej Akademii” (5 lip 2014)
Kliny zieleni zagrożone przez nowe studium zagospodarowania przestrzennego (4 lip 2014)
Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 r. (26 cze 2014)
„Golgota Picnic”, czyli poznański sojusz fundamentalistów i władz (25 cze 2014)
Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej (17 maj 2014)
Pora zewrzeć szyki - relacja z dyskusji dot. zabudowy poznańskich klinów zieleni (12 maj 2014)
Zablokowana eksmisja na Matejki (24 kwi 2014)
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych (22 kwi 2014)
UAM - kafelki ważniejsze niż życie (26 mar 2014)
Dramatyczna sytuacja rumuńskich Romów w Poznaniu (24 mar 2014)
Ile jest w Poznaniu pustostanów? (19 mar 2014)
Sprzątaczki dostały wynagrodzenia! (13 mar 2014)
Protest na uniwersytecie - Sprzątnąć wyzysk z UAM! (10 mar 2014)
Czyściciel z Kórnika (8 mar 2014)
Konferencja na Od:zysku. Pustostany w ręce potrzebujących (6 mar 2014)
Personel sprzątający UAM walczy o zaległe wynagrodzenia (27 lut 2014)
Pomyślny finał walki lokatorów z ul. Hetmańskiej (19 lut 2014)
O powodach protestu przeciwko G-20 – głos skazanego za zamieszki (17 lut 2014)
„Nieznani sprawcy”… wcale nie tacy nieznani (3 lut 2014)
Anarchiści z Ukrainy: Prawicowi radykałowie są "koniem trojańskim" Janukowycza (24 sty 2014)
Film - Lokatorzy na sprzedaż (23 sty 2014)
Fanpage Rozbratu (20 sty 2014)
Uwagi do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju (19 sty 2014)
OŚWIADCZENIE W sprawie projektu zmian Studium przestrzennego dla Poznania (9 sty 2014)
Służby celne zmuszają kobiety do rodzenia. Czy mają do tego prawo? (9 sty 2014)
Nowy projekt studium skrojony na potrzeby biznesu (5 sty 2014)
Nacjonalizm w służbie komunizmu (12 gru 2013)
Jego Magnificencja Paralizator (7 gru 2013)
Nowy nacjonalizm. Dlaczego trup wyszedł z szafy? (5 gru 2013)
Winni są czyściciele kamienicy i miasto - oświadczenie (25 lis 2013)
Konferencja:Ludzie bez mieszkań, mieszkania bez ludzi. Pustostany a polityka miejska (20 lis 2013)
Oświadczenie ws. ataków z 11.11.2013 (12 lis 2013)
Dlaczego bronię Piotra Ikonowicza (7 lis 2013)
Odzysk (na razie) zostaje! – ale właściwie co z niego mamy? (5 lis 2013)
Ofiary mają się prawo bronić przed prawicowymi napadami (4 lis 2013)
Policja zatrzymała aktywistów z Od:Zysku (25 paź 2013)
Elity sprzedane! (18 paź 2013)
0,3% czyli "budżet obywatelski" (7 paź 2013)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań (4 paź 2013)
Oświadczenie w sprawie licytacji skłotu Od:zysk (3 paź 2013)
19 LECIE ROZBRATU (19 wrz 2013)
Pies ogrodnika czyli historia pewnej drukarni (5 wrz 2013)
Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta (2 wrz 2013)
Czyściciele kamienic i ich mocodawcy nadal bezkarni - relacja z pikiety (29 sie 2013)
Nowy numer Biuletynu Inicjatywa Pracownicza (9 sie 2013)
Urynowe wojenki (27 lip 2013)
Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka! (17 lip 2013)
WOŁYŃ 1943 - KU PAMIĘCI (11 lip 2013)
Rap koncert pod Ceglorzem (3 lip 2013)
Rocznica Poznańskiego Czerwca - wiec pod bramą HCP (28 cze 2013)
Poznański Czerwiec 56’ – to nie tylko kolejna rocznica (24 cze 2013)
Clement Meric – zamordowany przez faszystów we Francji (18 cze 2013)
Wstrzymanie budowy fermy norek w Brześciu (15 cze 2013)
Protest: NEO BANK - NEO GANG! (11 cze 2013)
Popieramy turecką rebelię! Akcja solidarnościowa w Poznaniu (4 cze 2013)
"Nagroda" dla policji za pomoc w procederze czyszczenia kamienic (3 cze 2013)
Eksmisje - represje - policyjne porażki (15 maj 2013)
Hiszpańskie platformy przeciwko eksmisjom – wywiad (13 maj 2013)
"Walczymy o swoje od 1890” - 1 maja we Wrocławiu (3 maj 2013)
Za kratami więzień Łukaszenki (29 kwi 2013)
Protest przeciwko nowej fermie norek (8 kwi 2013)
Mieszkania dla ofiar czyścicieli kamienic. Protest (4 kwi 2013)
Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. (27 mar 2013)
Popieramy strajk generalny na Śląsku (26 mar 2013)
Z perspektywy sztuki krytycznej. Wywiad z Grzegorzem Klamanem (24 mar 2013)
BURŻUAZJA WRACA DO CENTRUM - film prod. SzumTV (22 mar 2013)
Za dużo, żeby umrzeć, za mało, aby godnie żyć (21 mar 2013)
Rada Miasta Poznania: „Spieprzaj Wójciak”. Oświadczenie (20 mar 2013)
W Kościele argentyńskim walka trwa (20 mar 2013)
Papież, który współpracował z reżimem (16 mar 2013)
Solidarni z lokatorami. Rusza zbiórka publiczna WSL (15 mar 2013)
Dostawić swojego taga. Wywiad z grafficiarzem (12 mar 2013)
Zero tolerancji dla policji (2 mar 2013)
Prokuratura i policja – karzące ramię właścicieli (26 lut 2013)
Politycy, profesorzy i homo-studentki (25 lut 2013)
Ochroniarze zamiast kluczy. Kolejne nielegalne wysiedlenie (21 lut 2013)
Partyjna fikcja czy horror? Polemika (19 lut 2013)
Pikieta pod NeoBANK - nie finansujcie czyścicieli kamienic (15 lut 2013)
O tym, jak Bazyliszek przestraszył się swojego własnego oblicza (12 lut 2013)
WSL w sprawie czyszczonej kamienicy przy ul. Piaskowej (9 lut 2013)
Kryzys finansów miasta uderza w dzieci (6 lut 2013)
Wina, kara i policyjne mandaty (1 lut 2013)
Robotnicy budowlani z Piaskowej nie podjęli dziś prac remontowych (31 sty 2013)
Śruba próbował eksmitować w środku zimy (24 sty 2013)
Polityka i mury (23 sty 2013)
Działalność Federacji Anarchistycznej w 2012 roku (21 sty 2013)
Już w środę Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne! Stop podwyżkom! (13 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 2 (11 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 1 (9 sty 2013)
Ruch lokatorski w Poznaniu. Podsumowanie 2012 (5 sty 2013)
Działania Inicjatywy Pracowniczej w 2012 r. Podsumowanie (3 sty 2013)
Stolarska: Akcja solidarnościowa (24 gru 2012)
Znowu pod sąd – za wspieranie lokatorów (20 gru 2012)
Po wodę do wojewody – protest lokatorski (19 gru 2012)
Pucek przestań pieprzyć. Przełomu w budownictwie komunalnym nie ma (15 gru 2012)
13 Grudnia - władza do robotników strzela zawsze celnie (13 gru 2012)
Czy zdrożeją bilety MPK? (10 gru 2012)
Poznań daje pracę? Kolejna idiotyczna kampania reklamowa miasta (6 gru 2012)
Przeciwko fermom futrzarskim - protest (28 lis 2012)
Nie będzie śledztw przeciwko policjantom - cd. samorozgrzeszającego się państwa (26 lis 2012)
Nie zmywajcie tej krwi – film o wydarzeniach w Genui w 2001 r. (22 lis 2012)
Oskarżony przez policję anarchista uniewinniony (21 lis 2012)
Zamach... (20 lis 2012)
Cena futra - śledztwo na polskich fermach futrzarskich (20 lis 2012)
Protest związków zawodowych (14 lis 2012)
Dyrektorska gangrena (12 lis 2012)
Bez wyzysku i nacjonalizmu. Oświadczenie w związku z 11 listopada (8 lis 2012)
Cuchnący barak dla matki z dzieckiem – czyli standardy według ZKZL (6 lis 2012)
Walizka. Historia zbąszyńskich Żydów (28 paź 2012)
W Cegielskim robotnicy domagają się podwyżek (27 paź 2012)
Czas na zmiany, nie na rozmowy (25 paź 2012)
Najbliższe wydarzenia, na które zapraszamy (22 paź 2012)
Demonstracja lokatorska - 20 października (19 paź 2012)
AMS rekwiruje prace poznańskich artystów z mFA (18 paź 2012)
Protesty, procesy, kontrole – konflikt w żłobkach trwa (15 paź 2012)
12 października - Dzień Björna Söderberga (12 paź 2012)
15 tys. pijanych rowerzystów siedzi za kratkami. Niepotrzebnie (9 paź 2012)
Usługi publiczne należą do wszystkich – demonstracja w Warszawie (7 paź 2012)
Gdzie wysiedlimy „trudnych właścicieli”? (6 paź 2012)
Lokatorki mówią - sytuacja społeczno-mieszkaniowa Poznania (5 paź 2012)
Przesiedlenia do kontenerów. Lokatorzy nie są niczego świadomi – ZKZL manipuluje (3 paź 2012)
Przeciwko polowaniom! W obronie dzikiego życia! (1 paź 2012)
Dwie debaty o mieście – partycypacja i mieszkalnictwo (30 wrz 2012)
Akcja protestacyjna w poznańskich żłobkach (27 wrz 2012)
Pierwszy mieszkaniec kontenera socjalnego (25 wrz 2012)
Polityka społeczna presji (23 wrz 2012)
Piknik na Stolarskiej - film (20 wrz 2012)
Policja inwigiluje gości zaproszonych do WTK (18 wrz 2012)
Solidarność z Jeremym ‘Anarchaosem’ Hammondem i innymi haktywistami (15 wrz 2012)
Koalicja dla Mieszkańców Stolarskiej. Podpisz apel! (13 wrz 2012)
Rozbrat ma 18 lat!!! (12 wrz 2012)
Mały polityk... Zaczipować go jak psa! (5 wrz 2012)
Finanse miejskie w zapaści (4 wrz 2012)
Oświadczenie w sprawie zajść podczas „dzikiej” eksmisji na ulicy Podgórze (2 wrz 2012)
Trwa brutalna eksmisja skłotu Warsztat (29 sie 2012)
Zaproszenie do solidarności ze Stolarską (28 sie 2012)
Pikieta pod domem biznesmena Gawrońskiego (25 sie 2012)
Anarchiści uniewinnieni (24 sie 2012)
Kim byli Sacco i Vanzetti? (23 sie 2012)
Niezwykle groźni osobnicy, sądzeni z kodeksu wykroczeń (15 sie 2012)
Stolarska zabarykadowana. Lokatorzy bronią swoich praw (13 sie 2012)
Literaci do piór! Bieda do kontenera! (12 sie 2012)
Wirtualne dochody z EURO (10 sie 2012)
Eugenika wersja light (8 sie 2012)
ZKZL chciał wyeksmitować matkę z dziećmi (6 sie 2012)
Mieszkańcy Baranowa protestują przeciwko fermie norek (6 sie 2012)
Tomczak oddawaj mandat! (1 sie 2012)
Brutalność poznańskiej policji (25 lip 2012)
Zajmujcie pustostany, miasto mięknie (22 lip 2012)
Stolarska bez wody, miasto bez przyszłości (20 lip 2012)
Tomczak oddawaj mieszkanie - pikieta (19 lip 2012)
Sądzony za udział w proteście lokatorskim (17 lip 2012)
Wesprzyj Fundusz Strajkowy dla pracowników Chung Hong (15 lip 2012)
“To be or not to be” – polityka mieszkaniowa Grobelnego (12 lip 2012)
Lokatorzy na Radzie Miasta (10 lip 2012)
Uderz w Grobelnego - odezwie się Pucek (9 lip 2012)
Dramat mieszkańców ulicy Stolarskiej - materiał telewizji Polsat (4 lip 2012)
Czerwiec 56: Robotniczy zryw i święta pamięć (2 lip 2012)
Rasizm – od lat to samo (30 cze 2012)
„Za tymi murami nie ma już Cegielskiego”. Robotnicze obchody Czerwca'56 (28 cze 2012)
Złomowanie Cegielskiego - wywiad w rocznicę Czerwca 1956 (28 cze 2012)
Co się dzieje w poznańskich żłobkach? Protest pracownic trwa (27 cze 2012)
Lokatorzy ze Stolarskiej walczą! (24 cze 2012)
Nie jesteśmy krajem białych niedźwiedzi. Sukces promocyjny Euro (20 cze 2012)
Kolejne szykany wobec lokatorów ze Stolarskiej (19 cze 2012)
Polacy, nic się nie stało? Euroklęska w mediach (17 cze 2012)
Śruba wprowadza terror, władze nie reagują (15 cze 2012)
EURO 2012 nie istnieje (13 cze 2012)
Policja inwigiluje Rozbrat (11 cze 2012)
Demonstracja "Chleba zamiast igrzysk" (11 cze 2012)
Wszystkie media trąbią (9 cze 2012)
9 czerwca zapraszamy na konferencję “Kryzys i Igrzyska – społeczno-polityczne konsekwencje" (6 cze 2012)
Euro 2012 – buraczana propaganda sukcesu (4 cze 2012)
Po pierwsze nie szkodzić. Protest na Wildzie (3 cze 2012)
Nie zabierajcie nam parku na lotnisko! (31 maj 2012)
Protest podczas otwarcia dworca przez Komorowskiego (29 maj 2012)
Kryzys na miarę naszych możliwości... (28 maj 2012)
Prezydent odjechał drogą zapasową – na marginesie sprawy lokatorskiej z perspektywy policjanta (25 maj 2012)
Sądzeni za protest w spr. Piaskowej (23 maj 2012)
Demonstracja 10 czerwca zgłoszona. Ruszamy o godz.14 spod Opery (21 maj 2012)
Pracownice żłobków: 10 czerwca wychodzimy na ulicę! (19 maj 2012)
Stracić zdrowie w kontenerze socjalnym (17 maj 2012)
(Akt.)Kamieniami w dzieci - neofaszyści próbowali zaatakować Festiwal Sztuki (13 maj 2012)
13 maja zapraszamy na Festiwal sztuki DIY (10 maj 2012)
Zamiast piłki nożnej polityka – dyskusja na temat Euro 2012 (9 maj 2012)
Praca do 67 lat? Władza wie lepiej (7 maj 2012)
Koniec studiowania za darmo? (6 maj 2012)
Protest mieszkańców przeciwko fermie norek (4 maj 2012)
500 lat Gułagu - pańszczyzna-ojczyzna (30 kwi 2012)
Puchar Euro w Poznaniu. Pikieta na powitanie (29 kwi 2012)
Rocznica protestu kolejarzy z 1920 roku (26 kwi 2012)
Spadkobiercy i lokatorzy. Jak miasto broni publicznego interesu? (25 kwi 2012)
Za horyzontem. Szkic o utopiach i alternatywach (24 kwi 2012)
Romowie do kontenera? Polityka imigracyjna w Poznaniu (22 kwi 2012)
Redaktor Wesołek będzie się bawić (19 kwi 2012)
Mieszkańcy nie chcą ferm norek (18 kwi 2012)
UAM knebluje studentów - dziekan WNS cenzorem (16 kwi 2012)
Oko za oko..... GW i antysemicka prasa (15 kwi 2012)
Orlik? Dość hipokryzji Grobelnego. Protest (13 kwi 2012)
Sytuacja w poznańskich żłobkach - będzie strajk? (11 kwi 2012)
Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów (10 kwi 2012)
Cyrk Zalewski – Dwadzieścia niezbyt chlubnych lat! (9 kwi 2012)
Ubój rytualny, czyli prawa zwierząt kontra religijny biznes (7 kwi 2012)
Popieramy strajk w Hucie Batory (5 kwi 2012)
Pucek - "dobry" i "zły" glina (4 kwi 2012)
Strajk generalny w Hiszpanii - relacja poznańskich uczestników (3 kwi 2012)
Kolejne pikiety przeciw ZOO Centrum (2 kwi 2012)
W drugą rocznicę śmierci Marcela Szarego (1 kwi 2012)
Anarchiści z manuFAktury w sprawie emerytur (30 mar 2012)
Bezpłatny transport publiczny w stolicy Estonii - kiedy Poznań? (28 mar 2012)
Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów (27 mar 2012)
Historia z „Kuriera Poznańskiego”. „Gazeta Wyborcza” promuje antysemicki dziennik (25 mar 2012)
Wielka demonstracja w obronie warszawskiej Elby (24 mar 2012)
Finał eksmisji na bruk - mieszkanie na Nadolniku (22 mar 2012)
Strajk i głodówka pielęgniarek w Koninie (foto) (21 mar 2012)
Bałkański wieczór na Rozbracie (16 mar 2012)
Relacja z warszawskiej Manify (14 mar 2012)
Pracownice żłobków żądają negocjacji płacowych (12 mar 2012)
Czwarta edycja Kuchni Społecznej (11 mar 2012)
Eksmisyjna konfrontacja (7 mar 2012)
Elity pchają się do władzy? Na marginesie OFK (5 mar 2012)
Stałe zameldowanie w promocji, jedyne 35 000 złotych! (3 mar 2012)
Oblicze Poznania, którego nie da się ukryć (27 lut 2012)
O dojnej krowie, wielkiej kasie i pazernych cwaniakach (24 lut 2012)
Wycieczka "Drugie oblicze Poznania" - wsiądź, pojedź, zobacz (23 lut 2012)
Dość demokracji rynkowo – konkordatowej (21 lut 2012)
F-16: oszustwo i ignorancja (18 lut 2012)
Polscy Anonimowi o bitwie przeciw ACTA – fakty (16 lut 2012)
Spotkanie lokatorów z Poznania i Warszawy (13 lut 2012)
„Okrągłego stołu” społeczno-mieszkaniowego nie będzie (9 lut 2012)
Kolejny po ACTA zamach władz na swobody obywatelskie (7 lut 2012)
Co dalej z protestami przeciwko ACTA? (5 lut 2012)
Euro 2012 – kryzysowe mistrzostwa (3 lut 2012)
Konsultacje (1 lut 2012)
Likwidacja szkół i droga do nikąd. O demograficznych prognozach miasta (31 sty 2012)
Prawica i jej problem z ACTA (29 sty 2012)
Bez przywódców. Wywiad z Alanem Moore twórcą komiksu „V jak Vendetta” (29 sty 2012)
Zamieszki po demonstracji przeciwko ACTA (27 sty 2012)
Podpisano ACTA. Obalamy rząd! (26 sty 2012)
Gorący protest w środku zimy: ACTA Stop! (25 sty 2012)
Nie dla ACTA. Oświadczenie w sprawie demonstracji. (25 sty 2012)
Kim są Anonymous? (24 sty 2012)
STOP ACTA! Protest przeciwko cenzurze Internetu! (akt.) (22 sty 2012)
Krótszy czas pracy i godna emerytura dla każdego! (20 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (2) (18 sty 2012)
Wiceprezydent Hinc odchodzi. Jedna głowa to za mało! (18 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (1) (17 sty 2012)
Bezrobocie systematycznie wzrasta – co na to władze miasta Poznania? (16 sty 2012)
Krótkie podsumowanie działań anarchistycznych w 2011 r. (13 sty 2012)
Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika... Wywiad z Michałem Kmiecikiem (12 sty 2012)
Opowieść o Bridgestone. Pracownicy znowu protestują (10 sty 2012)
Nie zgadzamy się na podwyżkę cen biletów MPK! (9 sty 2012)
Puste trybuny na miejskim stadionie. I co teraz? (7 sty 2012)
Radni PO i Grobelnego przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków (5 sty 2012)
Mniej szkół, więcej posterunków! (4 sty 2012)
Pogrzeb Jolanty Brzeskiej (2 sty 2012)
Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu. (31 gru 2011)
Podsumowanie 2011: Represje wobec ruchu wolnościowego w Poznaniu (31 gru 2011)
Dziecko to nie koszt, Panie Prezydencie. (29 gru 2011)
Rewolucja, Powstanie Wielkopolskie i endecki marsz po władzę (27 gru 2011)
Dziś opłatek – jutro kontener (25 gru 2011)
Żadnych cięć, więcej funduszy na oświatę (22 gru 2011)
Powstało Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (21 gru 2011)
Betlejem Poznańskie na Średzkiej (19 gru 2011)
„Eksmitowana dostanie mieszkanie?” Gazeta Wyborcza manipuluje (18 gru 2011)
Jest tanio, będzie drogo - Młodzieżowe Domy Kultury (18 gru 2011)
Wszyscy czyli nikt. O Poznańskim Kongresie Kultury (17 gru 2011)
Co dalej z "drukarnią"? Oświadczenie (16 gru 2011)
Gimnazja pod naporem algorytmu Grobelnego (15 gru 2011)
Ciekawe cytaty o stanie wojennym (14 gru 2011)
Prawicowy cyrk w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 gru 2011)
Rozbrat i polska gentryfikacja na Occupy Hongkong (12 gru 2011)
Stan wojenny i prawicowi poplecznicy Jaruzelskiego (11 gru 2011)
Policja ściga lokatorów (8 gru 2011)
Mieszkańcy Polski umierają szybciej.... (7 gru 2011)
Żłobki piszą do prezydenta (6 gru 2011)
Żłobki blokują ulice! (4 gru 2011)
Chińska zupa czyli uniwersytet (2 gru 2011)
Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem (30 lis 2011)
Likwidacja gimnazjum - szkoła dla kościoła (29 lis 2011)
Wolny uniwersytet teraz!!! (27 lis 2011)
Nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić. Wywiad z kibicem Lecha Poznań (25 lis 2011)
Początki radykalnego zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (1) (24 lis 2011)
Obłęd nienawiści (21 lis 2011)
Puste lokale użytkowe ZKZL. Jak duże to straty? (21 lis 2011)
Sukcesy ZKZL: masowe eksmisje i czynsz w górę o 10 proc. (18 lis 2011)
Biurokratyczne i PRowe manipulacje ZKZL (17 lis 2011)
„Chciałbym być oficerem SS” - relacja zatrzymanej w Warszawie (14 lis 2011)
Co takiego uczynili antyfaszyści z Niemiec? (13 lis 2011)
Prysł mit narodowej jedności (11 lis 2011)
Poznaniacy na blokadzie w Warszawie (akt.) (11 lis 2011)
Wolność słowa po poznańsku: policja rozbija pikietę (10 lis 2011)
To jest myśliwiec na miarę naszych możliwości... (8 lis 2011)
11 listopada spełnij swój obowiązek (7 lis 2011)
Książę na Starym Mieście. Relacja subiektywna (5 lis 2011)
Poznań miastem eksmisji - audycja (4 lis 2011)
Protest mieszkańców powstrzymał zarządcę budynku (3 lis 2011)
Dramat mieszkańców kamienicy na ul. Piaskowej trwa (2 lis 2011)
Bójmy się porządnych obywateli (1 lis 2011)
Stadionowy populizm (30 paź 2011)
Lokatorzy pod urzędem miasta. Prezydent Komorowski ucieka? (28 paź 2011)
Brutalność eksmisji. Czy dalej będziecie milczeć? (27 paź 2011)
Film z brutalnej eksmisji na ul. Dąbrowskiego (27 paź 2011)